pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Ilustrační snímek
© Archiv pořadateleSobotní akce Zažít město jinak v Hradci Králové dopadla na výbornou

HRADEC KRÁLOVÉ: V sobotu se na pěti místech v historickém centru Hradce Králové uskutečnila akce Zažít město jinak. Filharmonie Hradec Králové, kavárna MOKKA ODA, Centrum uměleckých aktivit, Klicperovo divadlo a akční skupina Divá bába připravili program na ulici, náměstí i ve svých prostorách a během odpoledne se společně bavili s návštěvníky, kteří k nim – často poprvé – přišli. Na pořadu byly koncerty, dílny, prohlídky, ale i divadelní kvíz, poznávačka rostlin a samozřejmě i občerstvení. Návštěvníci i pořadatelé jsou ve shodě – spokojení a s plány na další ročník.

Autor článku: 
Ilona Mach

„Na divadelním náměstí před Klicperovým divadlem se celé odpoledne odehrával bohatý program, který přilákal stovky diváků. Nechyběly písně v podání našich herců, speed dating nebo pohádka a výtvarné dílny pro děti. S největším úspěchem se setkala novinka letošního ročníku – divadelní kvízy, ve kterých se do soutěžních týmů spojili diváci s našimi herci,“ hodnotí akci Martin Sedláček z Klicperova divadla.

Pozitivní ohlas zaznamenali také pořadatelé na Malém náměstí. Akční skupina Divá bába tu nachystala pojízdnou knihovnu, dílnu s roboty Karla Čapka, tvořily se také květiny z látek a atmosféru akce ladil DJ Ondatra. Do akce na náměstí se zapojil také Bajkazyl – s občerstvením, mobilní opravnou kol a lingvistickým koutkem. Poznávačku léčivých rostlin připravila komunitní zahrada Střelák. Oproti minulému roku ještě chválí hlavně jednu okolnost, která letos hrála v prospěch akce – skvělé počasí.

Majitel kavárny MOKKA ODA zaujal „kávovou hádankou“. Návštěvníkům se ale líbilo i na zahrádce za kavárnou, kde byl celé odpoledne příjemný chládek. Ocenili také možnost občerstvení.

Pracovníci Filharmonie Hradec Králové byli překvapeni velkým zájmem – zejména rodin s dětmi. Akce Zažít město jinak se účastnili poprvé, ale už od začátku měli plno. Během odpoledne mimo tří prohlídek zákulisí stihli ještě odehrát varhanní koncert, který vystřídalo smyčcové Královéhradecké kvarteto a o poznání alternativnější podívanou se zasloužila kapela Kmeny, která hraje na vlastnoručně vyráběné nástroje z recyklovaných materiálů. Zaujala také akční malba na hudbu.

Centrum uměleckých aktivit muselo letos program přizpůsobit změnám v dopravě. V přilehlých ulicích totiž probíhají výkopy. Část programu proto probíhala i v budově, nebo na malém prostoru na chodníku:

„I když jsme letos nemohli připravit program v Tomkově a Klicperově ulici, tak jak jsme zvyklí, přesto se připravené aktivity těšily velkému zájmu ze strany procházejících. Téměř každý, velký či malý nechal svůj výtvarný otisk na velké papírové plachtě přímo na ulici. Návštěvníci si také mohli sednout do křesílek a dát si kávu před centrem či zhlédnout filmy z ulice z produkce My Street Films. Těšíme se ale, že příští rok akce proběhne již v tradičním módu,“ shrnuje letošní Zažít město jinak ředitelka Martina Erbsová.

Celkově na akci Zažít město jinak přišlo několik stovek návštěvníků. Organizátoři už se těší na další ročník a někteří už mají v hlavě i plány na nové aktivity.
Na Malém náměstí se podobná akce s názvem SOUSEDÁNÍ odehraje ještě 15. října. Mimo sousedského setkání slibuje ještě společný běh po centru Hradce.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024