HRADEC KRÁLOVÉ: V sobotu se na pěti místech v historickém centru Hradce Králové uskutečnila akce Zažít město jinak. Filharmonie Hradec Králové, kavárna MOKKA ODA, Centrum uměleckých aktivit, Klicperovo divadlo a akční skupina Divá bába připravili program na ulici, náměstí i ve svých prostorách a během odpoledne se společně bavili s návštěvníky, kteří k nim – často poprvé – přišli. Na pořadu byly koncerty, dílny, prohlídky, ale i divadelní kvíz, poznávačka rostlin a samozřejmě i občerstvení. Návštěvníci i pořadatelé jsou ve shodě – spokojení a s plány na další ročník.
„Na divadelním náměstí před Klicperovým divadlem se celé odpoledne odehrával bohatý program, který přilákal stovky diváků. Nechyběly písně v podání našich herců, speed dating nebo pohádka a výtvarné dílny pro děti. S největším úspěchem se setkala novinka letošního ročníku – divadelní kvízy, ve kterých se do soutěžních týmů spojili diváci s našimi herci,“ hodnotí akci Martin Sedláček z Klicperova divadla.
Pozitivní ohlas zaznamenali také pořadatelé na Malém náměstí. Akční skupina Divá bába tu nachystala pojízdnou knihovnu, dílnu s roboty Karla Čapka, tvořily se také květiny z látek a atmosféru akce ladil DJ Ondatra. Do akce na náměstí se zapojil také Bajkazyl – s občerstvením, mobilní opravnou kol a lingvistickým koutkem. Poznávačku léčivých rostlin připravila komunitní zahrada Střelák. Oproti minulému roku ještě chválí hlavně jednu okolnost, která letos hrála v prospěch akce – skvělé počasí.
Majitel kavárny MOKKA ODA zaujal „kávovou hádankou“. Návštěvníkům se ale líbilo i na zahrádce za kavárnou, kde byl celé odpoledne příjemný chládek. Ocenili také možnost občerstvení.
Pracovníci Filharmonie Hradec Králové byli překvapeni velkým zájmem – zejména rodin s dětmi. Akce Zažít město jinak se účastnili poprvé, ale už od začátku měli plno. Během odpoledne mimo tří prohlídek zákulisí stihli ještě odehrát varhanní koncert, který vystřídalo smyčcové Královéhradecké kvarteto a o poznání alternativnější podívanou se zasloužila kapela Kmeny, která hraje na vlastnoručně vyráběné nástroje z recyklovaných materiálů. Zaujala také akční malba na hudbu.
Centrum uměleckých aktivit muselo letos program přizpůsobit změnám v dopravě. V přilehlých ulicích totiž probíhají výkopy. Část programu proto probíhala i v budově, nebo na malém prostoru na chodníku:
„I když jsme letos nemohli připravit program v Tomkově a Klicperově ulici, tak jak jsme zvyklí, přesto se připravené aktivity těšily velkému zájmu ze strany procházejících. Téměř každý, velký či malý nechal svůj výtvarný otisk na velké papírové plachtě přímo na ulici. Návštěvníci si také mohli sednout do křesílek a dát si kávu před centrem či zhlédnout filmy z ulice z produkce My Street Films. Těšíme se ale, že příští rok akce proběhne již v tradičním módu,“ shrnuje letošní Zažít město jinak ředitelka Martina Erbsová.
Celkově na akci Zažít město jinak přišlo několik stovek návštěvníků. Organizátoři už se těší na další ročník a někteří už mají v hlavě i plány na nové aktivity.
Na Malém náměstí se podobná akce s názvem SOUSEDÁNÍ odehraje ještě 15. října. Mimo sousedského setkání slibuje ještě společný běh po centru Hradce.
PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.