PRAHA: Deset dní připravovala s romskými dětmi ze souboru Čhavorenge koncert s Českou filharmonií a pomáhala jim najít cestu ven z romských osad. Dokumentární film o Idě Kelarové a její touze změnit svět diváci uvidí exkluzivně v několika premiérách v pražských kinech Aero a Bio Oko. Před více než dvaceti lety se Ida Kelarová vrátila domů do České republiky. Když zjistila, že vztahy s Romy jsou u nás plné neporozumění a nenávisti, cítila zodpovědnost a rozhodla se proniknout do této problematiky.
Od té doby vyhledává děti a mládež v romských osadách a ghetech a pracuje hlavně s těmi z vyloučených lokalit a sociálně slabých rodin v Čechách i na Slovensku.
„Některé osady jsou pro mě něco jako vězení na doživotí, ze kterého se jen málokomu podaří dostat se ven. Jezdím tam více jak dvacet let a dodnes jsem nepochopila jak je možné, že se tam vůbec nic nezměnilo," říká o své motivaci Ida Kelarová. „Rozhodla jsem se tedy pomáhat dětem v osadách, motivovat je k tomu, aby vzaly osud do vlastních rukou, snažily se získat vzdělání a ukázat jim cestu ven. Mým cílem je, aby se tyto děti staly vzorem pro ostatní Romy, aby na sobě pracovaly, ukázaly jim cestu a byly vyslanci romské kultury. Každý rok proto organizuji se svým týmem letní umělecký tábor pro děti ze sociálně vyloučených lokalit."
Dokument O čo ide Idě tak zachycuje příběh loňského tábora v Bardějově a přípravy na koncert, na jehož nácvik mají jen deset dnů. Děti na něm vystoupí s Českou filharmonií - mají přitom reprezentovat romskou kulturu a inspirovat ostatní Romy k odvaze bojovat za svoji budoucnost. A právě tento vysoký nárok se během tábora mnohdy stává zdrojem velkých konfliktů a emocí.
Diváci mohou dokument O čo ide Idě vidět v kině Aero 27. října, v Biu Oko 24. a 26. října a v obou kinech pak ještě 1. listopadu, vždy ve večerních nebo odpoledních hodinách. Vstupenky jsou k dostání na pokladnách nebo webových stránkách kin.
Režie, kamera: Tomáš Kudrna/scénář: Tomáš Kudrna, Evženie Brabcová/dramaturgyně: Ivana Pauerová/kreativní producentka: Alena Müllerová/vyrobeno ve spolupráci s Českou filharmonií
PRAHA: Botanická zahrada hl. m. Prahy otevírá poprvé ve své historii velkou zimní výstavu. Expozice rozzáří roztodivné květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů ze sklárny Pačinek Glass. Výstava Křišťálová zahrada ve dne představuje unikátní skleněné instalace nasvícené slunečním svitem, při večerních prohlídkách pak budou návštěvníci svědky fantastické hry světel a hudby. Ambasadory výstavy se staly čtyři osobnosti, které mají ke sklu, ke skláři Jiřímu Pačinkovi i k trojské botanické zahradě blízky vztah. Je to zpěvačka Leona Machálková, módní návrhářka a designérka Blanka Matragi, filmová producentka Olga Menzelová a herec a dramatik Arnošt Goldflam. Večerní atmosféru je možné si vychutnat vždy od čtvrtka do neděle od 17 do 21 hodin. Přehlídka se koná v čase adventu a Vánoc, a tak je součástí výstavy i nejvyšší nasvícený vánoční strom a křišťálový betlém. Křišťálová zahrada bude otevřena i v době vánočních svátků a potrvá až do 2. února.
ZLÍN: Od začátku listopadu mohou školy a vzdělávací instituce obohatit svou výuku o krátké filmy. Získají je na platformě Zlín Fest Screen, kterou rozjíždí Zlín Film Festival. Všechny filmy jsou k dispozici zdarma a doplňují je také metodické a pracovní listy. Ukázkové hodiny s názvem Učíme se s filmem se už uskutečnily v rámci letošního ročníku festivalu.
FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ: Pekař z Janovic, kožedělní tvůrci z Metylovic nebo třeba tradiční papírnictví z Frýdlantu nad Ostravicí. Beskydy jsou plné zajímavých podnikatelských příběhů, a proto se zástupci beskydských obcí rozhodli představit desítku vybraných podnikatelů. Příběhy a fotografie vycházely během léta na webu www.progresko.cz a nyní vyšly také ve fyzické podobě Diáře podnikatele.