ZLÍN: Od začátku listopadu mohou školy a vzdělávací instituce obohatit svou výuku o krátké filmy. Získají je na platformě Zlín Fest Screen, kterou rozjíždí Zlín Film Festival. Všechny filmy jsou k dispozici zdarma a doplňují je také metodické a pracovní listy. Ukázkové hodiny s názvem Učíme se s filmem se už uskutečnily v rámci letošního ročníku festivalu.
Český jazyk, dějepis, výtvarná výchova, přírodopis i další předměty mohou nyní ve školách vypadat jinak. Nová VOD platforma Zlín Fest Screen totiž začíná školám nabízet filmy, které slouží k zatraktivnění a zefektivnění jejich výuky. „Jejich délka nepřesahuje dvacet minut a jsou vybírány tak, aby pomohly při otevírání citlivých a nesnadných témat,“ přiblížila Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu, který je provozovatelem platformy. Nepůjde tedy primárně o výuku filmu, ale o využití filmu jako nástroje k doplnění výuky.
Zlín Fest Screen je určený výhradně školám a vzdělávacím institucím, jež budou mít přístup ke všem materiálům zdarma. Každý film je doplněný o metodické listy pro pedagogy a pracovní listy pro žáky. „Na jejich přípravě jsme spolupracovali s odbornými lektory společnosti Free Cinema,“ dodala Markéta Pášmová. Nabídka zahrnuje české i zahraniční snímky a bude průběžně doplňována.
Projekt je součástí širší iniciativy festivalu, která vznikla v rámci mezinárodní sítě dětských filmových festivalů podporovaných programem Kreativní Evropa MEDIA. Součástí příprav na spuštění platformy byl také výzkum mezi pedagogy, který ukázal, že 96 % dotázaných učitelů by rádo využívalo filmy jako doplněk své výuky. Výsledky výzkumu rovněž ukázaly, že většina škol je technicky vybavena pro promítání filmů.
Během 64. ročníku Zlín Film Festivalu byly v rámci projektu Učíme se s filmem organizovány ukázkové hodiny pro pedagogy, které simulovaly 45minutové lekce založené na práci s krátkými filmy. Tyto hodiny vedli zkušení lektoři z Asociace pro audiovizuální výchovu a ukázaly pedagogům, jak snadno a efektivně mohou filmy začlenit do své výuky.
„Věříme, že filmy mají obrovský potenciál nejen bavit, ale také vzdělávat. S platformou Zlín Fest Screen chceme učitelům poskytnout nástroj, který jim pomůže zpestřit a obohatit výuku. Je tak dalším krokem festivalu v jeho dlouhodobé snaze propojit svět filmu s oblastí vzdělávání a přispět k rozvoji kritického myšlení mladé generace,“ potvrdila Markéta Pášmová.
Více na https://video.zlinfest.cz/
Zlín Film Festival – Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež je nejstarším festivalem svého druhu na světě, svým rozsahem, historií a tradicí nemá v mezinárodním měřítku obdoby. Nabízí ucelenou prezentaci současné celosvětové filmové tvorby pro děti a mládež a programová struktura má jasně a srozumitelně nastaven profil: festival filmů, v nichž je v hlavní linii dítě a dospívající. Dětským divákům zpřístupňuje tituly, které vzhledem k teritoriálnímu původu, ale také vzhledem k nekomerčnímu zaměření nemají možnost jinde vidět. Každoročně uvádí téměř 300 filmů z více než 50 zemí, které doprovází filmové delegace z celého světa.
Od roku 2021 je festival součástí mezinárodní sítě festivalů (European Children’s Film Festival Network) podporované programem Kreativní Evropa MEDIA, díky čemuž vznikla filmová platforma Zlín Fest Screen.
PRAHA: Botanická zahrada hl. m. Prahy otevírá poprvé ve své historii velkou zimní výstavu. Expozice rozzáří roztodivné květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů ze sklárny Pačinek Glass. Výstava Křišťálová zahrada ve dne představuje unikátní skleněné instalace nasvícené slunečním svitem, při večerních prohlídkách pak budou návštěvníci svědky fantastické hry světel a hudby. Ambasadory výstavy se staly čtyři osobnosti, které mají ke sklu, ke skláři Jiřímu Pačinkovi i k trojské botanické zahradě blízky vztah. Je to zpěvačka Leona Machálková, módní návrhářka a designérka Blanka Matragi, filmová producentka Olga Menzelová a herec a dramatik Arnošt Goldflam. Večerní atmosféru je možné si vychutnat vždy od čtvrtka do neděle od 17 do 21 hodin. Přehlídka se koná v čase adventu a Vánoc, a tak je součástí výstavy i nejvyšší nasvícený vánoční strom a křišťálový betlém. Křišťálová zahrada bude otevřena i v době vánočních svátků a potrvá až do 2. února.
FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ: Pekař z Janovic, kožedělní tvůrci z Metylovic nebo třeba tradiční papírnictví z Frýdlantu nad Ostravicí. Beskydy jsou plné zajímavých podnikatelských příběhů, a proto se zástupci beskydských obcí rozhodli představit desítku vybraných podnikatelů. Příběhy a fotografie vycházely během léta na webu www.progresko.cz a nyní vyšly také ve fyzické podobě Diáře podnikatele.
ČR: Jedna z nejdéle fungujících veřejných sbírek v Česku započala svou činnost v roce 1991. Od té doby rozdělila mezi neziskové organizace více než 299 milionů korun. Loňský ročník byl zatím nejúspěšnější, podařilo se vybrat téměř 23 milionů. Všechny čtyři koncerty odvysílá program ČT1 vždy v neděli od 17:30. Letos poprvé koncerty zamíří i do regionů.