ZLÍN: Od začátku listopadu mohou školy a vzdělávací instituce obohatit svou výuku o krátké filmy. Získají je na platformě Zlín Fest Screen, kterou rozjíždí Zlín Film Festival. Všechny filmy jsou k dispozici zdarma a doplňují je také metodické a pracovní listy. Ukázkové hodiny s názvem Učíme se s filmem se už uskutečnily v rámci letošního ročníku festivalu.
Český jazyk, dějepis, výtvarná výchova, přírodopis i další předměty mohou nyní ve školách vypadat jinak. Nová VOD platforma Zlín Fest Screen totiž začíná školám nabízet filmy, které slouží k zatraktivnění a zefektivnění jejich výuky. „Jejich délka nepřesahuje dvacet minut a jsou vybírány tak, aby pomohly při otevírání citlivých a nesnadných témat,“ přiblížila Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu, který je provozovatelem platformy. Nepůjde tedy primárně o výuku filmu, ale o využití filmu jako nástroje k doplnění výuky.
Zlín Fest Screen je určený výhradně školám a vzdělávacím institucím, jež budou mít přístup ke všem materiálům zdarma. Každý film je doplněný o metodické listy pro pedagogy a pracovní listy pro žáky. „Na jejich přípravě jsme spolupracovali s odbornými lektory společnosti Free Cinema,“ dodala Markéta Pášmová. Nabídka zahrnuje české i zahraniční snímky a bude průběžně doplňována.
Projekt je součástí širší iniciativy festivalu, která vznikla v rámci mezinárodní sítě dětských filmových festivalů podporovaných programem Kreativní Evropa MEDIA. Součástí příprav na spuštění platformy byl také výzkum mezi pedagogy, který ukázal, že 96 % dotázaných učitelů by rádo využívalo filmy jako doplněk své výuky. Výsledky výzkumu rovněž ukázaly, že většina škol je technicky vybavena pro promítání filmů.
Během 64. ročníku Zlín Film Festivalu byly v rámci projektu Učíme se s filmem organizovány ukázkové hodiny pro pedagogy, které simulovaly 45minutové lekce založené na práci s krátkými filmy. Tyto hodiny vedli zkušení lektoři z Asociace pro audiovizuální výchovu a ukázaly pedagogům, jak snadno a efektivně mohou filmy začlenit do své výuky.
„Věříme, že filmy mají obrovský potenciál nejen bavit, ale také vzdělávat. S platformou Zlín Fest Screen chceme učitelům poskytnout nástroj, který jim pomůže zpestřit a obohatit výuku. Je tak dalším krokem festivalu v jeho dlouhodobé snaze propojit svět filmu s oblastí vzdělávání a přispět k rozvoji kritického myšlení mladé generace,“ potvrdila Markéta Pášmová.
Více na https://video.zlinfest.cz/
Zlín Film Festival – Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež je nejstarším festivalem svého druhu na světě, svým rozsahem, historií a tradicí nemá v mezinárodním měřítku obdoby. Nabízí ucelenou prezentaci současné celosvětové filmové tvorby pro děti a mládež a programová struktura má jasně a srozumitelně nastaven profil: festival filmů, v nichž je v hlavní linii dítě a dospívající. Dětským divákům zpřístupňuje tituly, které vzhledem k teritoriálnímu původu, ale také vzhledem k nekomerčnímu zaměření nemají možnost jinde vidět. Každoročně uvádí téměř 300 filmů z více než 50 zemí, které doprovází filmové delegace z celého světa.
Od roku 2021 je festival součástí mezinárodní sítě festivalů (European Children’s Film Festival Network) podporované programem Kreativní Evropa MEDIA, díky čemuž vznikla filmová platforma Zlín Fest Screen.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.