PRAHA: Na jedno z nádvoří Poslanecké sněmovny už tento čtvrtek zavítají hudebníci. Mladí umělci zahrají v rámci prvního ročníku ojedinělého hudebního festivalu Sněmovna OPEN. Během něj bude mít veřejnost možnost volně přijít do běžně uzavřených prostor dolní komory parlamentu a užít si kvalitní hudbu.
"Naproti sněmovně sídlí HAMU, skvělá hudební škola. Říkali jsme si, že ty dva světy, hudební a politický, existují blízko sebe, ale vlastně o sobě moc neví. A že by bylo skvělé je propojit, nejlépe nějakým komornějším koncertem studentů ve sněmovně. V senátu jsou podobné akce docela běžné, jen dolní komora byla pro kulturu dlouho tak nějak nedobytná,“ říká iniciátor akce poslanec Pavel Svoboda.
„Mám velkou radost, že se nám daří Sněmovnu otvírat veřejnosti. Když jsem byla do čela Sněmovny zvolena, jasně jsem řekla, že chci tuto instituci přiblížit lidem. Věřím, že propojení hudebního zážitku s krásnými a netradičně přístupnými prostorami návštěvníkům přinese nevšední zážitek,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Pavel Svoboda, varhaník a ředitel Komorní filharmonie Pardubice, se proto obrátil na zástupce své alma mater HAMU i Pražské konzervatoře a nabídl jejich studentům možnost na koncertě vystoupit. Společně tak vytvořili zhruba dvouhodinový hudební program, během kterého se na improvizovaném podiu vystřídají studenti obou škol.
Podmínkou pro pořádání akce bylo, aby byla volně přístupná veřejnosti. Uskuteční se proto na nádvoří v budově ve Sněmovní 1, kde je to z bezpečnostního pohledu nejjednodušší. Návštěvníci tak budou moci volně přicházet z ulice.
První ročník Sněmovna OPEN se uskuteční 23. června 2022 od 17 do 19 hodin na nádvoří Sněmovní 1. Akce se uskuteční jen v případě dobrého počasí.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.