čtvrtek
9. ledna 2025
svátek slaví Vladan
Bedřich Smetana – autorský plakát studia Tomski&Polanski 2024
© Zdroj: www.czechcentres.cz



Smetanova hudba zní napříč Českými centry v zahraničí. Svět oslavuje 200. výročí narození Bedřicha Smetany

ZAHRANIČÍ: V letošním roce slaví Česko stoletou tradici Roku české hudby a dvousté výročí narození Bedřicha Smetany. Česká centra, zastoupená ve 28 městech na 4 kontinentech, proto pro zahraniční publikum připravila pestrou hudební nabídku. Velké oslavy v Česku doprovází i bohatý zahraniční program v síti Českých center v zahraničí.

Autor článku: 
Petra Přibylová

České centrum Londýn uspořádalo unikátní panelovou diskuzi nazvanou Bedřich Smetana: Člověk, hudba a mýty (Smetana Unveiled: Exploring the Man, the Music and the Myths). Významní hudební odborníci promluvili o skladatelově bouřlivém životě a zaměřili se především na méně známá fakta z osobního i profesního Smetanova života. O světoznámém hudebníkovi pohovořili emeritní profesor Queen's University v Belfastu Jan Smaczny, skladatel a muzikolog Dr. Thomas Jaermann a ředitelka Muzea Bedřicha Smetany Sandra Bergmannová. Přes Zoom se připojil Tomáš Hanus, hudební ředitel Velšské národní opery, který pohovořil o nejnovější inscenaci Smetanovy opery Dalibor, kterou v Brně režíroval Sir David Pountney a kterou Hanus sám dirigoval. Večerem provedl John Allison, redaktor britského časopisu Opera.

"Jsme nadšeni, že můžeme i s britskými posluchači oslavit Rok české hudby a představit široké spektrum napříč českou hudební scénou od klasické hudby na prestižních festivalech v Leamingtonu, Newbury, BBC Proms až po současný jazz na festivalu ve skotském Edinburku. Symbolickou korunkou po letošních oslavách české hudby bude nástup Jakuba Hrůši do role Hudebního ředitele Královské opery v Londýně v příštím roce", dodává Přemysl Pela, ředitel Českého centra Londýn.

Součástí širšího programu Českého centra Londýn k Roku hudby jsou i další významné hudební projekty. Česká klasická hudba letos zazní na oblíbeném festivalu Leamington Music Festival, kde se mohou návštěvníci těšit např. na Kvarteto Martinů, Guarneriho klavírní trio, klavíristu Martina Kasíka, skladatelku Sylvii Bodorovou či hobojistu Viléma Veverku. Mimo vážnou hudbu bude letos v Británii Česko i v hledáčku fanoušků jazzu. Edinburgh Jazz and Blues Festival bude letos zaměřen právě na Česko. Ve spolupráci s Českým centrem přiváží festival především mladé nadějné interprety, kteří nejen, že vystoupí na festivalu, ale zúčastní se také rezidence a kolaborativního projektu se skotskými hudebníky. Jazz zazní i v rámci programu 28. ročníku festivalu Made in Prague a Londýnského jazzového festivalu EFG.

Současný pohled na Bedřicha Smetanu ve světě

Hudební odkaz Bedřicha Smetany zazní v průběhu celého roku. V rámci programu prvního pololetí Smetanovy melodie zazní v prestižní Athens Megaron Concert Hall v podání největšího řeckého státního orchestru Athens State Orchestra; českou hudbu představí i Trio ASSAI, nositel ceny Cantus Firmus 2023, v Českém centru Sofie v rámci ХХIV. ročníku Evropského hudebního festivalu. Smetanovu Mou vlast ztvární Státní filharmonie Košice pod taktovkou Roberta Jindry. Na skladby Bedřicha Smetany v podání Hirono Wada za doprovodu klavíristky Nami Itó se mohou těšit posluchači v tokijské Akasaka Civic Hall či na koncertu v newyorské Bohemian National Hall v rámci Chelsea Music festivalu.

Naopak u našich rakouských sousedů pojali téma ještě více otevřeně a ve spolupráci Českého centra Vídeň a Institutu pro východoevropské dějiny Vídeňské univerzity iniciují květnové hudební sympozium, které vedle esejisticky laděných referátů (např. na téma smetanovského narativu v českých dějinách v podání prof. Phillipa Thera) přinese jedinečné hudební zážitky – vystoupení legendárního krajanského pěveckého sboru Lumír a naproti tomu Libušino proroctví v podání Elišky Weissové, nové hvězdy Vídeňské opery.

Vizuální program na Smetanovské téma

Samozřejmostí je celoroční uvádění výstavy Slavní čeští skladatelé ve spolupráci s Národním muzeem, kde je osobnosti Bedřicha Smetany věnován široký prostor jak pro fakta ze života, tak i pro hudební ukázky.

V neposlední řadě Česká centra při příležitosti dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany oslovila Lukáše Tomka z ilustrátorské dvojice Tomski&Polanski, který již v minulosti ztvárnil mnohé slavné české osobnosti. Výsledkem je ilustrace, díky níž si nejen Smetanovo významné výročí připomínáme v on-line prostoru.

Aktuální informace

Rok české hudby 2024 / Česká centra - Praha (gov.cz)

Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky Česka a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 28 poboček na 4 kontinentech. Kromě Českých center spravují také Český dům v Bělehradě, Bratislavě a Jeruzalémě.

www.czechcentres.cz

Newsletter Facebook Instagram X YouTube LinkedIn

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025