UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Psal se rok 1902, když pražský spolek Mánes uspořádal významnému francouzskému sochaři Augustu Rodinovi v Praze jeho první velkou zahraniční retrospektivu. Příjezd do Prahy, která mu připravila okázalé přivítání, a následně přejezd do Brna, Blanska a Hodonína ho měl seznámit s českými zeměmi a jejich kulturou. Po návštěvě malíře Joži Uprky v Hroznové Lhotě měl navštívit i Kroměříž, avšak k tomu už nedošlo. O setkání Augusta Rodina s Uprkou se společně postarali Zdenka Braunerová s Alfonsem Muchou. Jedinečnost toho setkání, které bylo na tu dobu podrobně textově i fotograficky zdokumentováno Rudolfem Brunerem-Dvořákem, zprostředkovává nová expozice v hlavní budově Slováckého muzea pod názvem Auguste Rodin na Slovácku. Jejím autorem je Jan Benedík, pravnuk Joži Uprky.
„Celá Rodinova výstava a jeho osobní účast měla velký význam jak pro české i moravské umění, tak pro samotného sochaře, protože jej zde přijali s poctami, které odpovídaly jeho významu. Pro něj to byl nezapomenutelný zážitek, který si připomínal po celý zbytek svého života,“ zmiňuje Jan Benedík a z Rodinových slov, zaznamenaných Zdenkou Braunerovou, můžeme vycítit opravdový obdiv k původní lidové kultuře Slovácka, kterou přirovnal k antickému Řecku: „Podívejte se, pravil ke mně, prohlížeje si cíp barevně vyšitého fěrtúšku štíhlé mladé krasavice, na tuto pestrost barev. Je v nich harmonie, jakou sneslo jen oko Řeků. Cítím, že jsem tu na antické půdě nejstarší kultury.“
Výstava fotografií doplněná o citace z novinových reportáží a vzpomínek přímých účastníků zprostředkuje živý obraz této významné události. „Přes 70 snímků, z toho 26 původních negativů Rudolfa Brunera-Dvořáka ze sbírky Pavla Scheuflera, specialisty na dějiny fotografie do roku 1918, jsem objevil po rozsáhlém časovém pátrání ze zájmu k našemu rodu v posledních dvou letech. Převážná většina z nich nebyla doposud nikde prezentována a veřejnost se tak bude moci vůbec poprvé podívat na ucelený reportážní soubor 68 snímků, které jsou instalovány v podobě zvětšenin, které jsem digitálně zrestauroval a vyčistil,“ zve na výjimečnou výstavu Benedík.
Zkoumání osob na fotografiích nabídlo i nečekané překvapení. „Při identifikaci jednotlivých osobností jsem narazil i na Karla Hašlera, českého písničkáře, herce, textaře a skladatele, jehož jméno nebylo v dobových textech vůbec zmiňováno, protože stál teprve na začátku své umělecké dráhy a jen jako řadový člen brněnského Národního divadla se připojil k návštěvě u Joži Uprky v Hroznové Lhotě“, zmínil Benedík a vyjádřil přání, že by ještě rád zjistil identitu autora 20 snímků, zřejmě amatérského fotografa z Hodonína nebo Uherského Hradiště, které výstavu kompletně dokumentačně i tematicky dotváří.
Hlavní budova Slováckého muzea, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště. Vernisáž ve čtvrtek 3. února v 17.00 hodin. Výstava končí 18. dubna 2022.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.