sobota
23. listopadu 2024
svátek slaví Klement
© Zdroj HLAHOL-TÁBOR, grafická úprava Reprografie Tábor



Slavnostní koncert Byli jsme a budem...

TÁBOR: Hudební vzpomínka na století nadějí a zklamání. Pěvecký spolek HLAHOL-TÁBOR vás zve na slavnostní koncert ke 100. výročí vzniku Československé republiky a 50. výročí  srpnové okupace.

02.09.2018
17:00 - 18:30
Autor článku: 
Bohuslava Tůmová

Válkami se děsivě navzájem otřásají, ba podvracejí  království světa. Spěchejme nabízet rady míru, zapřísahám. Abychom se od šílenství vrátili k rozumu, nežli se udoláme vzájemnými ranami i my zbylí.“

Tato slova napsal v 17. století Jan Amos Komenský ve své Obecné poradě o nápravě věcí lidských. Jeho text, zhudebněný ve 20. století hudebním skladatelem Jiřím Laburdou, zazní dne 2. září na koncertu ve Sboru božích bojovníků Církve československé husitské, v Táboře od 17 h. Kromě této skladby uslyší posluchači vlastenecké písně Bedřicha Smetany z doby národního obrození, zhudebněnou Seifertovu báseň Rodné zemi a duchovní tvorbu současných autorů. Vyvrcholením programu bude uvedení Missy brevis pastoralis Jiřího Pavlici. Tuto mši věnujeme všem lidem, které politické režimy, procesy a převraty 20. století vyhnaly z jejich domovů, vzaly jim  práci i lidskou důstojnost.

K uskutečnění tohoto koncertu si hlaholáci přizvali Milevský smíšený pěvecký sbor, Písecký komorní  orchestr, profesionální  operní  pěvkyně a přímého účastníka polistopadového budování naší demokratické společnosti, který bude celý pořad provázet slovem.

Za motto pořadu si zvolili báseň Josefa Václava Sládka Byli jsme a budem, vydanou ve sbírce České písně  v roce 1892. „Byli jsme a budem, jak jsme byli dosud, ranami a trudem nezlomí nás osud…“

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
21.11.2024

PRAHA: GALERIE SOKOL v Tyršově domě zve na výstavu „Na křídlech sdílené radosti,“ která přenáší návštěvníky do atmosféry letošního XVII. všesokolského sletu.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
20.11.2024