<p>ČESKÝ KRUMLOV: Zájemci o účast ve velkém historickém průvodu, který bude i letos v červnu vrcholem Slavností pětilisté růže v Českém Krumlově, se mohli ucházet o některou z rolí. Minulý týden se v českokrumlovském Městském divadle uskutečnila dvě kola castingu.</p> <p>Lidem, kteří při nich uspěli, zapůjčí organizátoři zdarma dobové kostýmy. „Průvod bude rozdělený na část gotickou a renesanční. Je to příležitost prožít historickou slavnost na vlastní kůži a přenést se do časů, kdy městu vládli Rožmberkové,“ řekla hlavní kostymérka Městského divadla Kateřina Slavíková.<br /> Upozornila, že kostýmovaný průvod Krumlovem čítá každoročně kolem sedmi stovek lidí, přičemž mnozí se na tuto akci pravidelně vracejí. Nejvíc šancí dostat se do průvodu mají dospělé páry, naopak míst pro velmi mladá děvčata toužící po roli princezny je velmi málo. </p> <p> Slavnosti pětilisté růže, které mívají více než dvacet tisíc účastníků, se letos konají od 22. do 23. června. </p> <p>V tomto roce, kdy si Český Krumlov připomíná 20 let od zápisu na listinu UNESCO, vstupují do druhého čtvrtstoletí. Tématem letošního ročníku bude „Souboj dobra“ ve smyslu porovnání dvou kréd významných osobností spjatých s městem. Zatímco Vilém z Rožmberka se řídil heslem „Pospíchej pomalu“, jeho bratr Petr Vok měl krédo „Pamatuj na smrt“. „Bude to souboj dvou životních postojů, které ovlivňovaly jejich chování a jednání. Právě ony totiž určovaly nejen chod výše zmíněného dominia, ale ve svých důsledcích do značné míry i chod celého Českého království,“ naznačil Jan Vozábal.<br />
Novinkou bude večerní premiéra inscenace vytvořené pro oblíbené Živé šachy, tentokrát i s ohněm pod názvem Bratříčku, neopouštěj nás!, jejímž scénáristou a režisérem je dramaturg divadla Jaromír Hruška. Šachová partie s živými figurami na šachovnici 12×12 metrů je inspirovaná příběhem nuceného odloučení Viléma a Petra z Rožmberka. Velmi atraktivní bude letos půlnoční ohňostroj, který oslaví 20 let Českého Krumlova na seznamu UNESCO dosud největším množstvím efektů v historii této akce, které umocní hudba Smetanovy Vltavy. Zároveň je oslavou dvacetileté spolupráce českokrumlovských ohňostrůjců Jiřího Honce a Zdeňka Štěpánka s českokrumlovskými slavnostmi.<br />
Podrobnosti o program slavností jsou na www.ckrumlov.cz/slavnosti2012 </p> <p>Bližší informace:<br />
ředitel Městského divadla Jan Vozábal, tel. 602 331 162, jan.vozabal@divadlock.cz<br />
dramaturg Jaromír Hruška, tel.: 602 200 649, jaromir.hruska@divadlock.cz<br />
hlavní kostymérka Kateřina Slavíková, tel.: 602 308 852, katerina.slavikova@divadlock.cz</p>
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.