úterý
17. září 2024
svátek slaví Naděžda
Desatero božích přikázání na fasádě vily
© Kopie obrázku z knihy T. Cidlina



Skvost architektury v České Lípě je chrámem kultury

ČESKÁ LÍPA: V českých městech nemusí být vždy jen skvostem kostel, kulturní dům nebo radnice. Často překvapí svou nádherou i menší stavba, prostě soukromá vila.  S jedním takovým skvostem seznamuje v konci minulého roku vydaná publikace českolipského muzikologa a historika Tomáše Cidliny Villa Hrdlička.

Autor článku: 
Milan Turek

Obsáhlost a podrobnost historie Villy, rozsáhlá četnost ilustrací svědčí o vytvoření dokonalého díla i o jeho duchovní kráse a síle. Čtenáře uvede do světa židovsko-křesťanských tradic již jen zdobným desaterem, připomínajícím desky Mojžíšovy, které židům přinesl z hory Sinaj při útěku z Egypta.

Popisovaný objekt přes svůj novodobý český název, nechal vzhledem ke svému společenskému postavení vybudovat Moritz Altschula pro svou manželku Carolinu na konci devatenáctého století.  Autor se však neomezuje jen na samotnou stavbu, jeho pojetí objektu rezonuje se současným názorem společnosti o národnostních menšinách. Jeho názory  a samotné vydání knihy je výrazným vzkazem pro společnost k chování úcty a zachování tradic národa. V České Lípě žili po staletí vedle sebe Češi, Němci i Židé a také Lužičtí Srbové.

Vzhledem k původním majitelům, kteří nepřežili druhou světovou válku z důvodu jejich židovského vyznání, zřejmě historik Vlastivědného muzea nastiňuje historii osudů židů a sudetoněmeckých obyvatel, samostatné oddíly pak věnuje rodině Altschulové a jejich domu. Čtenáře ve stručnosti seznámí s historií města až po současnost, a s osudem samotné vily.

Majitelé opečovávali svůj dům až do roku 1939, kdy byli odvezeni do koncentráků a objekt zabavili Němci. Po druhé světové válce vila byla zkonfiskována a zařazena do majetku města. Od padesátých let sloužila jako objekt mládeže až do roku 1989.  Pro toto období shromáždil autor řadu informací nejen z archivu, ale i od pamětníků. V publikaci ostře odsuzuje jednání komunistického režimu vůči židům, kteří se dožadovali navrácení majetku.

Českolipskyý podnikatel Aleš Hrdlička hledal pro svou firmu objekt poblíž centra. Na Děčínské ulici se mu nabízela sice zchátralá, ale nádherná budova. Původní záměr objekt přestavět však po důkladné úvaze výrazně změnil. Zrestauroval jej a prostory využívá jednak pro svou firmu a jednak pro významná společenská setkání, přednášky, koncerty. 

V poslední kapitole hodnotí autor knihy význam objektu pro společenský život ve městě. Samotné vydání knihy je vynikajícím kulturním počinem. Na její tvorbě byly použity zapomenuté archivní prameny, ale především se na ní podílela řada občanů rozdílných profesí. 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.09.2024
HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Ateliér výroby ostravského Divadla loutek absolvoval v létě mezinárodní pracovní stáž v Japonsku. V loutkovém divadle Ashiri-za ve městě Sapporo se účastníci během intenzivního týdenního workshopu učili výrobu tradičních japonských loutek joruri.

Sedmičlenný tým složený z řezbářů, dvou krejčových, malíře, výtvarníka a také vedoucího ateliéru, Jana Špačka, měl jedinečnou příležitost učit se od mistra Yabu, ředitele divadla Ashiri-za, které se specializuje na tuto starodávnou uměleckou techniku. Během týdenního workshopu si každý měl možnost vytvořit svou vlastní loutku. Švadleny si vyzkoušely šití kostýmů pro tyto loutky a měly možnost i nahlédnout do postupu výroby tradičního japonského kimona. Stáže se zúčastnili také loutkáři z Tchaj-wanu a Japonska a kromě workshopu byl prostor i pro prezentaci divadel z jednotlivých zemí pro veřejnost.
Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
17.09.2024

OSTRAVA: Dovolujeme si vám oznámit, že kvůli očekávaným až extrémním srážkám a silnému větru jsme nuceni přesunout letošní Festival dřeva, Den v lese v Bělském lese v Ostravě ze soboty 14. 9. 2024 na sobotu 28. 9. 2024. Program i čas konání akce, zůstávají beze změny, viz níže.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024