<p>STRAKONICE: Skupovy Strakonice jsou jednou z nejdéle trvajících loutkářských přehlídek v ČR. Letos se koná její 49. ročník jako krajská postupová přehlídka jihočeských amatérských loutkářů s výběrem pro celostátní přehlídku amatérského loutkářství Loutkářská Chrudim.</p> <p>Na programu 49. Skupových Strakonic je 12 inscenací od 11 souborů. Přehlídku zahájí Divadlo Matýsek Nový Bor představením pro nejmenší diváky O kominíku Josífkovi. Po něm uvedou své inscenace soubory Studna Hosín, Divadelní společnost Koňmo z Kardašovy Řečice, Dřevěné divadlo Jana Hrubce, Divadlo Lampion Kladno, Loutková scéna Radost Strakonice, Loutkové Sudoměřické Divadlo, Nitka Písek, Spolek třeboňského loutkového divadla, Hasičský loutkářský soubor Jiskra Borovany a Malá scéna MKC Hořovice.</p> <p> 49. ročník přehlídky Skupovy Strakonice se uskuteční ve dnech 27. ‒ 29. března 2014 na několika místech ve Strakonicích.</p> <p> V rámci přehlídky se uskuteční dvě výstavy. Od 25. 3. do 30. 3. 2014 bude otevřena v sále U Kata výstava s názvem Loutková scéna Radost Strakonice – svět loutek, lidí a pohádek. Výstava je věnovaná historii a současnosti amatérského loutkového divadla ve Strakonicích.<br />
Druhá výstava s názvem Moje nejmilejší loutka představí práce z výtvarné soutěže ve foyeru domu kultury ve dnech 27. 3. ‒ 10. 4. 2014.</p> <p> Přehlídku pořádá Městské kulturní středisko ve Strakonicích za finanční podpory města Strakonice a Ministerstva kultury ČR.</p> <p> Program 49. Skupových Strakonic
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.