úterý
17. května 2022
svátek slaví Aneta
© Josef PtáčekSkupova Plzeň připomene výročí Trnky a Skupy, uvítá světové setkání loutkářů, nabídne přes 30 novinek českých divadel a chystá i unikátní japonský program

PLZEŇ: Mezinárodní festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň je především soutěžní přehlídkou toho nejlepšího, co se na českých a slovenských profesionálních scénách urodilo. Divákům ale nabízí i zahraniční lahůdky, letos mimo jiné unikátní fokus na japonské loutkářství nebo špičkové soubory ze Španělska, Polska a Belgie. Speciální program připomene 130. výročí narození zakladatele moderního loutkového divadla Josefa Skupy a 110 let od narození velmistra českého loutkářství Jiřího Trnky. Festival bude hostit i zasedání Exekutivy UNIMA, na které se sjede přes 20 loutkářských hvězd a odborníků z celého světa. 34. Skupova Plzeň se uskuteční od 4. do 12. června 2022 a jejím centrem bude pořádající Divadlo ALFA.

od 04.06.2022 do 12.06.2022
Autor článku: 
Daniela Vítová

Letošní ročník zahájí novinka – v sobotu 4. června se odehraje celodenní open air festivalový prolog pro širokou veřejnost s názvem Loutkové Slovany – Trnkovo předměstí Skupovy Plzně. Centrem bude Jiráskovo náměstí a návštěvníci se mohou těšit na průvod s velkou loutkou, řadu divadelních představení po celý den včetně kultovních plzeňských Tří mušketýrů, workshopy loutkového divadla a animovaného filmu nebo večerní filmovou projekci Trnkových Starých pověstí českých. Akce vznikla z iniciativy Nadace Proměny Karla Komárka a jejím cílem je upozornit na chystanou revitalizaci Jiráskova náměstí.

Skupova Plzeň vypukne naplno 8. června. Soutěžní program přinese například výjimečné představení Bratři naděje Divadla Minor o osudech loutkářské rodiny Kopeckých, nejnovější verzi Mauglího Bratislavského bábkového divadla, kouzelně zpracovanou loutkovou Prodanou nevěstu Divadla loutek Ostrava, plzeňská představení Pozor, Zorro! a Putování dobrého Hanse Böhma Evropou nebo působivé představení Divadla Continuo Hic sunt dracones. Ceny Skupovy Plzně budou uděleny na slavnostním zakončení festivalu v neděli 12. června od 17 hodin v Divadle ALFA.

Skupova Plzeň se koná jednou za dva roky, 34. ročník si ale kvůli pandemii musel počkat dvakrát tak dlouho. „Už víc než čtyři roky připravujeme také unikátní japonský fokus, který nyní přivede do Plzně hvězdu japonského stylu kuruma bunraku pana Koryu Nishikawu V., současnou experimentální loutkářku Miyako Kurotani, jednoho z nejlepších japonských herců s marionetou pana Koichi Imuro nebo výjimečného herce a režiséra pana Kusunoki Tsubame s tradiční pohádkou Myší sumo,“ uvedl ředitel festivalu Skupova Plzeň a ředitel pořádajícího Divadla ALFA Jakub Hora. Japonští loutkáři se v Plzni setkají také s diváky a odbornou veřejností.

Z dalších zahraničních hostů lze zmínit přední belgické divadlo Gare Centrale v čele s výbornou herečkou Agnes Limbos, která v minulosti spolupracovala například s českými mimy Bolkem Polívkou či Ctiborem Turbou.

Výročí českých loutkářů připomene zejména Divadlo Spejbla a Hurvínka, jehož archiv obsahuje stále loutky, které v minulosti Jiří Trnka a Josef Skupa vytvořili. Právě tyto původní marionety jsou základem nové inscenace Ó loutky, jaká vášeň, kterou uvede Divadlo Spejbla a Hurvínka exkluzivně pro Skupovu Plzeň.

Město Plzeň připravuje, společně s festivalem, vzpomínkovou výstavu k loutkářským výročím, která bude k vidění v ulicích Plzně.

Velkou poctou pro festival je zasedání výkonného výboru Světové loutkářské asociace UNIMA. Pro zasedání je vždy vybírán jeden ze světových festivalů a tento výběr je velmi prestižní. „Na zasedání přijedou významní loutkáři, akademici nebo ředitelé festivalů ze všech kontinentů. I díky tomu pak půjde zpráva o festivalu a o situaci na poli českého

loutkového divadla do celého světa,“ uvedl Jakub Hora. Skupova Plzeň bude hostit i konferenci Tradice českého loutkářství, na kterou zve do Západočeského muzea odborníky a vědce z českého prostředí,

Festival nabídne několik koncertů a půvabnou výstavu v Muzeu loutek, součástí programu je také loutkářský program na Slow marketu v plzeňském pivovaru.

Skupova Plzeň proběhne v domovském Divadle ALFA, v kulturních centrech Moving Station a DEPO2015, v Muzeu loutek, na Malé scéně Nového divadla DJKT, v plzeňském pivovaru a prolog festivalu se uskuteční na Jiráskově náměstí

 

Vstupenky na představení budou v prodeji od 2. 5.2022, prostřednictvím sítě Plzeňská vstupenka. Více na www.skupovaplzen.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Barbora Kalinová, vedoucí produkce Divadla Drak, během května přijala účast na Edinburgh International children’s festival ve Skotsku v rámci dotačního programu mobility. Jedná se o jeden z největších světových festivalů zaměřených na divadelní představení určená dětskému publiku. Imaginate, která festival pořádá, je zároveň národní skotská organizace, zaměřující se na rozvoj divadla a tance pro děti a mládež.  Po celém světě vyhledává kvalitní divadelní produkce pro děti a mládež a poté tento koncentrovaný výběr představuje na svém festivalu v Edinburghu. 

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2022

BRUSEL: Prostory stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu se ve středu 11. 5. proměnily v koncertní síň, v níž v podvečer zazněly skladby od místní pěvecké skupiny Brusinky a renomovaného Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Galakoncert se konal při příležitosti oslav Dne Evropy, připomínající deklaraci míru a jednoty v Evropě. Obě skupiny, které celému světu předvádějí krásu české kultury, vytvořily nezapomenutelnou atmosféru a připomněly důležitost kultury a solidarity v dnešní Evropě. Sbormistr Boni pueri Pavel Horák převzal po koncertě ocenění Sbor Evropské unie. Akce se konala pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Edity Hrdé.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
17.05.2022

PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Menšiny a cizinci
Co se děje
13.05.2022

PRAHA-ČR: Po sedmi letech vydal Honza Roušar nové album „Zapět dvanáct“, tentokrát s českými texty Václava Tobrmana v aranžích Jirky Vidasova. Kromě mnoha vzácných hostů jej v pondělí v Malostranské besedě slavnostně pokřtil také legendární český muzikant a textař Ivan Hlas.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
12.05.2022