úterý
15. října 2024
svátek slaví Tereza



Sezona 2009 v Galerii Orlovna

KROMĚŘÍŽ: Občanské sdružení Galerie Orlovna města Kroměříže, které vzniklo v roce 2007, si vzalo za cíl zachránit nevyužitou a chátrající památku staré zámecké vodárny postavené v letech 1893 – 1903 arcibiskupem Theodorem Khonem a přeměnit ji na galerii moderního umění. Hodlá tím zároveň pro občany i návštěvníky města posílit image Kroměříže jako kulturního centra Zlínského kraje, známého nejen svou historií, ale i současností.

Vedle zámecké galerie, která vlastní druhou nejhodnotnější sbírku starého umění v České republice a Muzea Kroměřížska s Památníkem Maxe Švabinského a uměním devatenáctého a dvacátého století tak postupně vzniká prostor pro důstojnou prezentaci umění současného.

Základní koncepce galerie spočívá v každoročním představení jedné z výrazných uměleckých osobností nejrůznějších výtvarných oborů od architektury přes design, fotografii, audiovizuální umění, klasickou malbu až k land a street artu,  v prezentaci děl studentů některé z uměleckých škol a v neposlední řadě současných výtvarníků.

Vedle toho galerie vytváří prostor pro jednorázové workshopy a sympozia na tuzemské i mezinárodní úrovni, pro které má Kroměříž jedinečné kulturní zázemí.

Celý projekt pod názvem Kroměřížské výtvarné léto – současné umění v památkách UNESCO probíhá pod patronací České komise pro UNESCO a starosty města Kroměříže Mgr. Miloše Malého.

V roce 2008 byla uspořádána kolektivní výstava studentů SUPŠ v Uherském Hradišti, výstava akrylů mladé slovenské výtvarnice Markéty Žitňanské – Lamošové a workshop mladých designerů pod názvem Fashion week-end, zakončený performancí pro veřejnost.

V letošním roce zahajujeme sezonu dne 27. dubna vernisáží výstavy doc. dr. Ing. arch. Otakara Kuči, CSc. pod názvem „Krajina a město“.

Doc. Kuča patří k nejvýznamnějším českým krajinářským architektům. Významně se zasloužil o zapsání kroměřížských zahrad a zámku na Listinu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a je i autorem návrhu revitalizace Hanáckého náměstí v Kroměříži. U příležitosti výstavy budou oceněny jeho zásluhy o město.

Souběžně proběhne v Muzeu Kroměřížska výstava „Architektura očima studentů Gymnázia Kroměříž“.

Záštitu nad projektem převzali místopředseda Senátu ČR JUDr. Petr Pithart a poslankyně Parlamentu ČR Ing. Michaela Šojdrová.

 

Ve dnech 22. června až 7. srpna se uskuteční výstava studentů Univerzity Tomáše Bati, Fakulty multimediálních komunikací, pod názvem „Multimedia a design“.

Výstava představí průřez prací všech studijních oborů a výsledky práce ateliérů audiovize, animace, grafického designu, reklamní fotografie, průmyslového a produktového designu, prostorové tvorby, designu oděvu, designu obuvi a dvou speciálních ateliérů v Uherském Hradišti. Záštitu nad výstavou převzal náměstek hejtmana a radní pro kulturu a cestovní ruch Zlínského kraje Ing. Jindřich Ondruš.

Vrcholem letošní výstavní sezony bude ve dnech 24. srpna až 30. září výstava „11 x 3“, které se účastní jedenáct předních současných umělců střední generace, z nichž každý představí tři své práce z posledního období.

Jedná se o Petra Nikla, Vladimíra Kokoliu, Oldřicha Tichého, Michaela Rittsteina, Borise Jirků, M. Axmana, Miroslava Malinu, Jana Pospíšila, Stefana Milkova, Michala Šarše a J. Tománka.

Výstava v podobném obsazení bude jistě událostí roku a to nejen v regionálním významu. Navíc se umělci rozhodli uspořádat výstavu jako benefiční ve prospěch vybudování galerie moderního umění v Kroměříži. Záštitu nad výstavou přijal hejtman Zlínského kraje MVDr. Stanislav Mišák.

V souvislosti s přípravou výstavní sezony byla díky podpoře města Kroměříže, Zlínského kraje, Národního památkového ústavu a řady soukromých sponzorů provedena částečná rekonstrukce výstavního prostoru „Orlovna“. Opravila se střecha budovy a vnitřní omítky, prostor byl vyklizen a vymalován, pořídily se výstavní panely, instalovalo závěsné a zabezpečovací zařízení. Byla zapůjčena vstupní buňka, která poslouží jako depozitář a prostor pro kustody.

Do zahájení první vernisáže by měla být ještě dokončena samostatná přípojka elektrického proudu a úprava podlahy. Další úpravy, především vnitřní elektrický rozvod a osvětlení budou spolu s přípravou na rekonstrukci výstavního prostoru „Vodárna“ pokračovat po skončení výstavní sezony.

Věříme, že nový kulturní prostor v Kroměříži a hlavně připravované výstavy potěší co největší počet občanů i návštěvníků města a doufáme, že nám media pomohou s jejich včasnou informovaností.

Ing. Jiří Antoš, CSc.

Předseda Správní rady galerie Orlovna

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
14.10.2024