úterý
17. září 2024
svátek slaví Naděžda
banner festivalu
© zdroj: facebookový profil festivalu



Severský filmový podzim 2017

ČR: Silný vítr ze severu počátkem listopadu nekompromisně zamíří do 15 českých a moravských kin. Severský filmový klub již poosmé pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských států s příznačným názvem Severský filmový podzim. Drsný humor, absurdní dramata a syrové příběhy bez pozlátek dokreslí svérázná severská hudba na pozadí krás skandinávské přírody.

od 07.11.2017 do 05.12.2017
Autor článku: 
ika

Osmý ročník festivalu divákům nabídne 24 snímků ze 7 severských zemí – 8 švédských, 6 dánských, 5 norských, 2 estonské a po 1 snímku z Finska, Islandu a Litvy. V české premiéře uvedeme 13 filmů. Těšit se můžete na filmové novinky, méně známé snímky staršího data výroby a na vybrané úspěšné tituly z minulých let.

Festival bude zahájen ve čtvrtek 9. 11. 2017 v 18 hodin v kině Lucerna dánským dramatem Kráčej se mnou. Film vypráví příběh Thomase, který byl během mise v Afghánistánu těžce zraněn a navzdory ztrátě obou dolních končetin se zoufale touží vrátit zpět do boje. V rehabilitačním centru se setkává se Sofií, nadějnou baletkou Dánské královského baletu. Léčba podle Thomase nepostupuje dostatečně rychle, přijímá tedy Sofiinu nabídku pomoci s intenzivnějším rehabilitačním plánem. I přes rozdíly se mezi nimi rozvíjí zvláštní vztah a náklonnost. Režisérka Lisa Ohlin (Šimon a duby) ve filmu využívá motivů skutečných událostí. Představitelé hlavních rolí byli za své herecké výkony v roce 2017 nominováni na cenu Bodil, dánskou obdobu Českého lva. Festival zahájí pan Ole Frijs-Madsen, velvyslanec Dánského království v České Republice.

Švédsko je zastoupeno komediálním dramatem Deník darebáka režiséra Ivicy Zubaka o malém zlodějíčkovi Metinovi, jehož tajný deník se nešťastnou náhodou dostane do rukou nakladateli. Metin má najednou plné ruce práce s tím, aby zabránil knižnímu vydání zápisků, ve kterých podrobně popisuje své kriminální aktivity. Dostatek severského humoru zajistí komedie Kyselé Vánoce. Příběh, ve kterém Simon a Oscar chtějí oznámit svým rodinám, že čekají dítě se svou společnou přítelkyní. A kdy je na to nejlepší čas? No přece o Vánocích.

Norská komedie Staying Alive o okouzlující Marianne, které se život zhroutí poté, co odhalí partnerovu nevěru a za pomoci svérázné kamarádky si opět začíná užívat života, byla na Mezinárodním festivalu v Trondheimu nominována na cenu za nejlepší originální scénář. Norskou tvorbu dále zastupuje road movie Než začne padat sníh o cestě z východu na západ, kde kvůli záchraně rodinné cti hledá Siyar z Kurdistánu svou sestru, která utekla před domluveným sňatkem. V zimě 2015 uvedl Ole Giæver na našem festivalu českou premiéru filmu Proti přírodě. Ve svém novém filmu Z balkonu řeší existenciální otázky, uvažuje o výchově a zve k nahlédnutí do svého života.

Finská tvorba přináší pokračování diváckého hitu Třídní sraz po finsku – rozlučka se svobodou. Jediným festivalovým zástupcem Islandu je romantické drama Reykjavík.

Z pobaltské kinematografie vybíráme estonskou retro komedii Hrdinové o útěku tří mladíků ze sovětského Estonska za pohodlnějším životem ve Švédsku a také estonský remake dánského hitu Třídní sraz po estonsku. Litevská Výletnice je příběhem desetileté dívky, která unikla z deportačního vlaku a vydává se na 6000 km cestu ze Sibiře zpět domů do rodné Litvy.

Na žádost diváků festival znovu přináší švédskou absurdní drama komedii Povídky ze Stockholmu o zkřížení osudů pěti lidí, jejichž životy změní náhlý výpadek proudu. Norská originální teenage romantická komedie Tak už mě sakra polib, pitomče slibuje inteligentní humor, melancholickou atmosféru i krásu severské přírody. V romantickém dramatu Nesmrtelní, o změně zamilovaného dobrodružství v nebezpečnou hru, oslňují hereckými výkony Madeleine Martin a Filip Berg. Nedávno zesnulého švédského herce Michaela Nyqvista si připomeneme v příběhu dirigenta pěveckého sboru Tak jako v nebi, který roku 2005 získal nominaci na Oscara.

Festival se dlouhodobě snaží vyjít vstříc i divákům se sluchovým postižením. Všechny filmy jsou opatřeny barevně upravenými titulky. Každá důležitá postava má svou barvu titulků. Nechybí ani informace o hlucích a všech dějích, které jsou mimo záběr nebo nejsou neslyšícímu divákovi dostupné, ačkoli jsou nezbytné pro pochopení příběhu. Podle ohlasů barevné titulky vítají i slyšící diváci, kterým usnadňují orientaci ve složitějších dialozích. Organizátoři nezapomínají ani na cizince – při promítání v Praze, Brně a Ostravě budou filmy navíc opatřeny titulky anglickými.

Více informací o festivalu a jednotlivých filmech najdete na stránkách Severského filmového klubu.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Dovolujeme si vám oznámit, že kvůli očekávaným až extrémním srážkám a silnému větru jsme nuceni přesunout letošní Festival dřeva, Den v lese v Bělském lese v Ostravě ze soboty 14. 9. 2024 na sobotu 28. 9. 2024. Program i čas konání akce, zůstávají beze změny, viz níže.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

ČR: Vybrali jste. Soutěž veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO má své vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější je sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Akci tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.09.2024

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024