neděle
14. srpna 2022
svátek slaví Alan
Ukázka z fotografických reportáží Bohumila Žďárského
© Archiv autorůSenior představuje své turistické cíle v Libereckém kraji

LIBEREC: Většina obyvatel si pod pojmem knihovna představí svazky knih v tištěné podobě.  V dnešní době však knihovny pro své uživatele  shromažďují také písemná díla v podobě elektronických záznamů. Nemusí jít jenom o zobrazení textů ve filmové podobě, ale o čtené texty nejen pro slabozraké. Moderní možnosti mají svou výhodu v možnostech využití minimální plochy při uložení jakékoliv velikosti textu.

Autor článku: 
Milan Turek, Eva Bečvaříková

Krajská vědecká knihovna v Liberci vedle běžné klasické literatury dnes již v rozsahu více než milionu svazků umožňuje nahlédnout uživatelům do dalších milionů různých grafických záznamů. Již několik let nabízí půjčování písemných děl v elektronické podobě. Vedle poskytování klasických dokumentů umožňuje přístup k netradičním formám pramenů. Již delší dobu je možné nejen si prohlédnout, půjčit, ale i tvořit nejrůznější druhy dokumentů. Knihovna umožnila návštěvníkům, aby  vytvářeli vlastní dokumenty pro  využití uživatelům knihovny. Moderní služba knihovny umožňuje po dohodě s vedením vstoupit s vlastní tvorbou do fondu knihovny. Jakoukoliv tvorbu dokumentů svých uživatelů zpřístupňuje ve svých fondech. Prosazují se zde nejen profesionální tvůrci literárních nebo odborných dokumentů, ale také amatéři. Jedním z posledních je soubor vlastivědných fotografií libereckého seniora Bohumla Žďárského.

Pětaosmdesátiletý senior Bohumil  Žďárský pochází ze Svatobořic na Moravském Slovácku. Povinnou vojenskou službu absolvoval na severu Čech, kde také založil rodinu a začal pracovat v podniku Elitex v Chrastavě  jako technolog. Mimo svoje pracovní vytížení se věnoval turistice v kraji, který ho okouzlil svou ještě tehdy přírodní panenskou krásou. Své zážitky se pokusil brzy zachycovat obrazem pomocí fotoaparátu. První digitální fotoaparát Olympus si pořídil v roce 2006 a v témže roce vytvořil první prezentaci své zahraniční dovolené ve Španělsku. Brzy se však věnoval zobrazování okolního prostředí ze svých četných turistických a cykloturistických výletů. Vedle prvních reportáží ze severočeských hor a později i dalších oblastí vytvářel rozsáhlé tematické soubory především z oblasti Jizerských hor, které jsou jeho domovem. Během první prezentace z tohoto prostředí,  představil v roce 2012 přehradu Mlýnice. Snímky jizerskohorské krajiny začal využívat jako soubory pro provázení krajinou, k čemuž mu posloužilo zařízení GPS.  Některé z těchto souborů vytvářel společně se svými přáteli, které získal díky rozesílání svých prezentací.

Jizerské hory zachytil v mnoha podobách a výběrem nejrůznějších známých i méně známých tras a cílů. Prezentace doplnil i vhodnou klasickou hudbou a rozesílá je zájemcům  nejen v naší republice, ale i do zahraničí. Internetové přátele má i v Kanadě, Americe, na Slovensku, v Itálii, ve Španělsku a v dalších zemích.

Prezentace nabízí především prostřednictvím internetových stránek, ale po navázání kontaktu s Krajskou vědeckou knihovnou v  Liberci mohou její  návštěvníci sledovat reportáže amatérského fotografa ve studijním oddělení.  V těchto reportážích vysílaných denně po dobu otevření knihovny nacházejí inspiraci ke svým výletům.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Knihovna NIPOS se v termínu 24.–29. července 2022 zúčastnila celosvětové konference IAML (International Assosiation of Music Libraries, Archives and Documentation Centres), která se po 31 letech konala opět v Praze. Prezentovali jsme zde ve dvou posterových sekcích nejen hudební fond, který je součástí Knihovny NIPOS, ale rovněž celou naši instituci společně se statistikou, amatérským uměním a dalšími aktivitami.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Sosone je moderní značka nábytku, která kombinuje nadčasový design s nejlepšími estetickými tradicemi města Zlína. Po více než 20 letech působení na trhu jsme se rozhodli zahájit novou etapu své činnosti. Spojili dlouholeté zkušenosti s výrobou nábytku na míru se znalostmi mladých designérů a nyní hrdě představujeme nejnovější kolekci unikátních štokrlat – připravenou v duchu zero-waste z recyklovaných materiálů.

Zlínský kraj
Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Baťův Památník zve přes letní prázdniny k návštěvám také rodiny s dětmi a příměstské tábory! Vedle stávajících komentovaných prohlídek je totiž novinkou edukační program určený dětem předškolního věku a žákům prvního stupně.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.08.2022

OSTROV U BOHDANČE: Kroje jsou specifickým výrazem místní kultury, udrželi jsme si k nim dodnes vřelý vztah a někteří je při příležitosti rozmanitých slavností stále s hrdostí oblékají. Také proto nás zaujala zpráva o nově otevřeném Muzeu Ostrov lidových krojů (MOLK), které disponuje největší soukromou sbírkou historických venkovských oděvů v České republice. Unikátní expozice je navíc úplně první veřejnou prezentací všech krojových oblastí naší země. Že se jedná o opravdu mimořádnou záležitost, dokládá i ocenění v letošním jubilejním 20. ročníku prestižní soutěže Glorea musaealis, kterou pořádá každoročně Asociace muzeí a galerií − v kategorii „Muzejní počin roku 2021“ se muzeum umístilo na vynikajícím druhém místě. O rozhovor jsme požádali ředitele MOLK Jana Mičánka, duší historika, jinak lesního inženýra, aby nám svůj krásný, ale nákladný projekt blíže představil. V případě tohoto místního patriota a podnikatele se nejedná o jediný příspěvek k lokální kultuře…

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Senioři, Památky
Články a komentáře
10.08.2022