<p>VOLYNĚ: V rámci Celostátní přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Piknik Volyně 2014 se uskuteční praktické semináře pro amatérské divadelníky, účastníky přehlídky. Náplní seminářů budou herecký trénink, jevištní řeč a dramaturgie.</p> <p>Semináře hereckého tréninku povede Jan Hnilička, herec, režisér a choreograf Divadla Dagmar Karlovy Vary a lektor hereckých a pohybových seminářů. Seminář jevištní řeči povede Eva Spoustová, herečka a učitelka jevištní řeči. Učí na pražské DAMU studenty činoherního herectví a vede kurzy komunikačních dovedností.<br />
Seminář nazvaný Praktická dramaturgie v kostce povede Luděk Horký, absolvent divadelní vědy na FF UK, lektor, režisér a dramaturg. Je zaměstnán jako manažer dětské tvorby v České televizi. Od roku 1992 působí v pražském divadle Radar. V současnosti stojí v čele souborů Hrobeso a Načerno.</p> <p> Semináře se uskuteční ve dnech 8. ‒ 11. a 15. ‒ 18. května 2014 v různých prostorách ve Volyni.</p> <p> Cena seminářů je 500 Kč a zahrnuje kromě samotného semináře i vstupenky na všechna představení celostátní přehlídky v daném termínu a ubytování ve vlastním spacím pytli. Máte-li zájem o kvalitnější ubytování internátního typu, v penzionu nebo hotelu, pořadatelé Vám ho rádi zprostředkují v cenovém rozpětí od 150 do 600 Kč dle požadované kvality. </p> <p> Semináře pořádá NIPOS-ARTAMA Praha ve spolupráci s Městským muzeem a kulturním centrem ve Volyni.</p> <p> Anotace seminářů a harmonogram, tiskopis přihlášky
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.