ČESKÝ KRUMLOV: Dětský a mládežnický sbor Medvíďata, který působí při ZUŠ Český Krumlov, se s úspěchem vrátil z prestižní mezinárodní soutěže pěveckých sborů, která má letitou tradici a výborné renomé v rámci celosvětového sborového dění.
Pěvecké sbory se mohou účastnit buď jako vystupující na koncertech nebo jako soutěžící v prostředí krásného přímořského města Preveza na severozápadě Řecka. Vlastnímu desetidennímu zájezdu předcházela půlroční systematická sborová příprava všech vybraných členů Medvíďat, navíc s generálkami a natáčením soutěžního programu koncem června.
Festivalu se zúčastnilo 24 pěveckých sborů ze 17 států Evropy a Ameriky, ČR reprezentoval jediný sbor – Medvíďata ze ZUŠ Český Krumlov.
Kromě úvodní parády (průvodu s hudebně dechovou a taneční produkcí) a 2 koncertů (v kostele a pod širým nebem) Medvíďata absolvovala 2 soutěžní vystoupení v kategoriích C (dětské sbory do 17 let s předepsaným programem) a F (různé druhy sborů s libovolným programem).
Medvíďata si v obou kategoriích vyzpívala stříbrné medaile, ale co je důležitější - pokaždé podala soustředěný a energický výkon na hranici svých současných možností a zároveň dokázala, že jsou skvělou partou, která umí zaujmout, strhnout i pobavit.
Přínosem tohoto projektu byla reprezentace města a Jihočeského kraje v mezinárodním měřítku, podpora aktivního trávení volného času dětí a mládeže účastí na akci zahraničního charakteru, možnost poznání jiných evropských zemí a jejich kultur, příležitost k soutěžení, výměně zkušeností a navázání nových kontaktů, možnost praktického využití jazykových znalostí a dovedností, rozšíření historicko-zeměpisných vědomostí a souvislostí, velká motivace do další práce sboru.
ZDROJ zprávy a přiložené fotografie
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.