neděle
12. ledna 2025
svátek slaví Pravoslav
Opona loutkového divadla ve Vysokém nad Jizerou
© Archiv Divadelního spolku Krakonoš



Sbírka na oponu loutkového divadla

VYSOKÉ NAD JIZEROU: Vážení přátelé divadla Krakonoš,

v příštím roce oslaví naše loutková scéna 100 let! Vzhledem k tomu, že loutková opona je již v havarijním stavu, zaslouží si být k takovému výročí nová, krásná a hlavně funkční. Renovace opony však vyjde na více než 300 tisíc korun. Proto jsme se rozhodli jako jeden ze zdrojů financování vyhlásit veřejnou sbírku. Pokud byste se rozhodli do této sbírky přispět, můžete tak učinit prostřednictvím internetové platformy DONIO.CZ na adrese:

https://www.donio.cz/restaurovani-opony-loutkove-sceny-ds-krakonos?fbclid=IwAR2ee7yZkqTYXZqF9kLTli2YZ-xueC13jLYTFABrd0sjhhWwjQT-RcfgGoE

Díky Vašemu daru bude moci loutkové divadlo vykouzlit další nespočet nejen dětských úsměvů. Každý příspěvek se počítá. Děkujeme!

Divadelní spolek Krakonoš

512 11  Vysoké nad Jizerou

tel.: +420 481 593 408

e-mail: info@ds-krakonos.cz

http://www.ds-krakonos.cz

Autor článku: 
Divadelní spolek Krakonoš

Představení sbírky

Loutková scéna jednoznačně patří k historii vysockého divadla, a to již od roku 1924, kdy bylo odehráno první představení v sále tehdejší radnice. O rok později se loutková scéna přestěhovala do vlastních prostor v nově postaveném divadle. Autorem opony loutkové scény je ochotnický loutkář pan Jaroslav Janda, malíř samouk. Opona zachycuje dle legendy zakladatele města Vysokého uhlíře Havlase Pavlatu s medvědem, dále typický pohled na Vysoké s kostelem a pánem hor Krakonošem.

Loutková scéna DS Krakonoš má od svého založení nepřetržitou tradici, odmlčelo se jen na pár válečných let, kdy panovaly obavy z jeho zabavení pro Hitlerjugend sídlící v Gauschulle, dnešní Kramářově vile a pak v dobách, kdy se do divadla přesunulo i kino.

Doposud, tj. do konce roku 2022, bylo od roku 1924 odehráno už přesně 1079 představení, a to včetně těch, která se vyvezla za hranice nejen města Vysokého, ale i republiky. V roce 1997 poprvé vycestovaly historické loutky i s loutkáři do Francie přímo do Normandie na mezinárodní loutkový festival v Dives sur Mer, aby si úspěch zopakovaly o dva roky později na turné, kde obsazení bylo české a francouzské. Mobilní loutková scéna se vyrobila pouhých 30 dnů před odjezdem jako přesná kopie stálé. Docestovala i na Čechovu loutkářskou Olomouc.

V letech 1980 – 85 organizovali vysočtí díky svému zázemí okresní loutkářské přehlídky a sami se jich účastnili. Úspěch u porot nevalný, o to větší u diváků.

Poslední léta jsou pravidelně dvě premiéry do roka. Hraje se hlavně o jarních prázdninách a vánocích za stejného zájmu malých i velkých diváků. Soubor zhruba 60 loutek láká svou neopakovatelnou a pohádkově podmanivou iluzí.

Živá tradice 99 let loutek je nádherná, ale má i svou stinnou stránku. Vše se užíváním opotřebovává a nejinak je tomu i u loutek a jejich scény. Zoufale volá po restauraci jednotlivých marionet a hlavně jejich dekorací. Vlastními silami jsme zrenovovali původní techniku světelnou i zvukovou díky grantům MAS a města Vysoké nad Jizerou. Na samotné loutky a jejich kulisy jednotlivých scén včetně opony je třeba odborníků a tedy patřičné finance. Zatím se podařilo získat od firmy VEOLIA v roce 2013 grant na opravu základního souboru loutek. Bohužel částka na restauraci loutkové opony přesahuje možnosti spolku Krakonoš. Ale naděje neuhasíná a pevně věříme, že se nám podaří restaurovat další kousek této jedinečnosti, a to do výročí 100 let loutek, které se bude konat příští rok.

 

Komu pomůžeme?

Téměř 100 let stará opona nesoucího nápis „Byli jsme a budem“ byla do dnešních dní hlavní součástí více než 1000 loutkových představení.

Během jednoho představení se opona musí 4× – 5× během produkce spouštět a navíjet, kde počet navíjení se odvíjí od počtu jednotlivých dějství her. Z tohoto důvodu je již opona značně opotřebená a zdevastovaná. Navíjení vytvořilo vylisované látkové řasy, na nichž je malba úplně obroušena a plátno v těch místech prodřeno téměř na vertikální praskliny. Jinde je malba krakelovitě popraskaná a obroušená až na zeslabený podklad. Míra devastace v různé míře představuje cca 30% celkové plochy.

 

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Peníze ze sbírky budou použity na restaurování loutkové opony. Nejprve se opona odborně sejme z portálu a bubnu, následuje její transport pro umožnění dalších prací. Opona bude napnuta a vyčištěna od 100 letého nánosu, dále také bude provedeno rozžehlení slisovaných záhybů v horizontální poloze po rubu. Dalším postupem je vysprávka zeslabených míst a prasklin vhodným tenkým pevným textilním materiálem nažehlením pomocí pružného lepení. Následuje vypnutí vyspravené rozžehlené opony nalíc a doplnění malby pružným a v lazurách vrstveným malířským médiem. Opravená opona se bude moci transportovat zpět do divadla Krakonoš a odborně aplikovat na navíjecí buben. Nakonec už jen bude umístěna zpět za portál. 

Pokud se nám nepodaří vybrat celou cílovou částku, použijeme peníze na opravu bočních kulis. Dále by si zasloužily opravu další marionety, scény, kulisy i dekorace. Bohužel je znát, že se vše využívá a opravu by si zasloužila celá loutková scéna s doplňky. 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025