pondělí
26. srpna 2024
svátek slaví Luděk
© Archiv Clubu sběratelů hracích karet



Sběratelé hracích karet z celého světa se sjedou do Česka

PRAHA/ROZTOKY U PRAHY: Vykládací karty namalované pěvkyní Emou Destinnovou,  karetní unikáty ze 16. a 17. století, hru českých obrozenců ze století 18. a 19. a mnoho dalších cenných exponátů, z nichž se mnohé na veřejnosti objeví poprvé. To vše přinesou na podzim výstavy spojené s první mezinárodní konferencí sběratelů hracích karet, jež se uskuteční v Česku. 

Autor článku: 
Magdalena Bičíková

Od 30. září do 2. října ji v Národním technickém muzeu v Praze pořádá Club sběratelů hracích karet. Sejde se na ní 120 sběratelů a badatelů z celého světa. Čeká je série přednášek a seznámí se také s objevem předsedy Clubu sběratelů hracích karet Petra Bílého, týkajícím se hry trappola, oblíbené kratochvíle českých obrozenců.

Konferenci doprovázejí i tři výstavy přístupné nejširší veřejnosti: ta první, věnovaná karetním unikátům, proběhne pod názvem „Voko bere – vole padni“ ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy od 26. srpna do 20. listopadu. Další výstavu „Ta naše trappola pražská“ bude hostit od 29. září do 30. října pražská galerie Scarabeus. Třetí výstava „Karty v umění“ se představí v pasáži pražského paláce YMCA ve dnech 22. září do 22. listopadu a ukáže karetní obraz jako výtvarnou inspiraci.

„Je to poprvé, kdy se taková akce koná na východ od Berlína. Jejím cílem je podpora všeobecného povědomí o kartách a jejich historii. A v souvislosti s kartami také seznámení se s českými dějinami,“  říká Petr Bílý, organizátor konference, pořadatel výstav a sběratel karet. Tento znalec karetní historie při svém bádání v muzejních depozitářích objevil dosud neznámého autora, jenž v dobách národního obrození vytvořil českou grafickou podobu karet pro hru zvanou trappolaKdysi oblíbená hra - známá také pod českým názvem bulka - je u nás dnes už téměř zapomenutá, stále živá je ale například v Itálii. 
Ve své sbírce patřící k největším v Evropě má Bílý přes 3000 balíčků hracích a vykládacích karet. Sbírá je od svých šestnácti let.

Club sběratelů hracích karet, kterému Petr Bílý předsedá, převezme na konferenci od Památkové komory ocenění za propagaci historie výroby hracích karet. Tu Club už víc než dvacet let představuje veřejnosti jako dnes již zapomenuté řemeslo. Karetní hry ukazuje také jako specifický projev užité grafiky, jemuž se věnovala i řada významných výtvarných umělců v čele s Mikolášem Alšem, Zdeňkem Mézlem a dalšími.  

 

Více se dočtete v přiložené TZ.

 

Jana Bryndová, Magdalena Bičíková
mediální servis
777 288 584 / 604 58 60 58

 

Konferenci doprovázejí i tři výstavy přístupné nejširší veřejnosti: ta první, věnovaná karetním unikátům, proběhne pod názvem „Voko bere – vole padni“ ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy od 26. srpna do 20. listopadu. Další výstavu „Ta naše trappola pražská“ bude hostit od 29. září do 30. října i pražská galerie Scarabeus. Třetí výstava „Karty v umění“ se představuje v pasáži pražského paláce YMCA  ve dnech 22. září do 22. listopadu a ukáže  karetní obraz jako výtvarnou inspiraci.

 

Více v přiložené zprávě, fotografie tiskové kvalitě stáhnete ZDE nebo nám o ně prosím napište. Foto archiv Clubu sběratelů hracích karet, repro zdarma.

 

V příloze náhledy fotografií dobových karet:

1)       Karty  pražského „kartáře“ Melzera s tzv. pražským vzorem z roku 1834

2)      karty Emy Destinnové: pěvkyně hlídaná rakouskou policií si je namalovala v letech 1916-1918 ve svém „domácím vězení“ na zámku ve Stráži nad Nežárkou, aby nahlédla do budoucnosti

3)      dobové karty málo známé hry Kladivo a zvon

4)       karty inspirované madam Lenormand, legendární jasnovidkou a vykladačkou karet

5)      ukázka karet, které se našly při rekonstrukci Vladislavského sálu na Pražském hradě

 

O rozhovor s předsedou pořadatelského Clubu sběratelů hracích karet Petrem Bílým nám prosím pište, rády ho zařídíme.

 

Děkujeme za laskavou pozornost, kterou zprávě věnujete

Hezké letní dny, Jana Bryndová, Magdalena Bičíková, mediální servis 777 288 584 / 604 58 60 58

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024

ČR: V polovině léta Vás zdravíme ze Zlatého oříšku a chceme se s Vámi podělit o úspěchy a zážitky nadaných dětí, které v Nadačním fondu celoročně podporujeme. Jak se daří několika laureátům po úspěchu v soutěži Zlatý oříšek, kterou jste mohli sledovat na Nový rok v České televizi, a jak jim společné úsilí s našimi partnery ovlivnilo život, jsme zachytili v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=db2Za6P5iCE

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
15.08.2024

ČR-PRAHA: V zastoupení Sdružení kritiků a teoretiků s politováním oznamuji, že jsme byli nuceni uzavřít činnost Galerie kritiků v Adrii za velmi nepříznivých podmínek, jež jsou uvedeny ve zprávě na Echo 24-viz odkaz: https://echo24.cz/a/HcbtR/konci-jen-galerie-kritiku-nebo-i-kultura-vubec

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
14.08.2024

ZLÍN: Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně právě vydala ročenku Knihovny Zlínského kraje. Ta přináší přehled o činnosti veřejných knihoven, které působily v roce 2023 v našem kraji. Ohlédnutí za uplynulým rokem je pro knihovny velmi lichotivé, ukazuje opětovný nárůst zájmu o jejich služby, rostoucí počty čtenářů, návštěvníků, výpůjček i významné úspěchy na celorepublikové úrovni.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.08.2024