pondělí
4. listopadu 2024
svátek slaví Karel
Vizual
© Archiv knihovny



Nárůst čtenářů, výpůjček i úspěchy na celorepublikové úrovni. Knihovnám ve Zlínském kraji se v roce 2023 mimořádně dařilo

ZLÍN: Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně právě vydala ročenku Knihovny Zlínského kraje. Ta přináší přehled o činnosti veřejných knihoven, které působily v roce 2023 v našem kraji. Ohlédnutí za uplynulým rokem je pro knihovny velmi lichotivé, ukazuje opětovný nárůst zájmu o jejich služby, rostoucí počty čtenářů, návštěvníků, výpůjček i významné úspěchy na celorepublikové úrovni.

Autor článku: 
Gabriela Winklerová

Občanům Zlínského kraje je k dispozici 302 veřejných knihoven a jejich 86 poboček. Celkem tedy 388 knihoven, z toho 265 knihoven v menších obcích. Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně jejich činnost sleduje, poskytuje knihovnám metodickou pomoc, pořádá pro knihovníky školení a vydává pravidelně také ročenku o jejich fungování. Ročenka je určena jak knihovnám, tak jejich zřizovatelům, aby měli povědomí o trendech v oblasti knihovnictví, ale i o tom, jak je na tom jejich konkrétní knihovna v „řeči čísel“. 

Celkový počet uživatelů knihoven, kteří byli v roce 2023 registrováni a zaplatili registrační poplatek, byl ve Zlínském kraji 80 880. Oproti roku 2022 je to nárůst o 3 364 uživatelů. K nárůstu došlo i u fyzických návštěv knihoven, kterých se uskutečnilo 1,4 milionu (nárůst o 12%). Vzrostl také počet návštěvníků studoven, uživatelů internetu i návštěvníků kulturních a vzdělávacích akcí. Počet eVýpůjček vzrostl o 32 %. Tuto službu poskytuje svým čtenářům 22 větších knihoven kraje. Pro zajímavost - nejvíce pravidelných čtenářů v poměru k počtu obyvatel je v Knihovně v Horní Lidči, kde je registrováno 32 % čtenářů z počtu obyvatel obce.

„Jsem šťastný, že jsme po náročných covidových letech a dlouhém období stagnace či poklesu v loňském roce opět zaznamenali nárůst zájmu o knihovny, počtu čtenářů, návštěvníků i celkového počtu výpůjček. Nárůst registrovaných uživatelů v celém kraji činí 4 %, dětských čtenářů dokonce 8 %. Nárůst výpůjček přesahuje 3% - v celém kraji to jsou 3 miliony výpůjček. Jen v krajské knihovně si čtenáři odnesli domů přes 914 000 dokumentů. Toto číslo naši knihovnu řadí na 4. místo v rámci celé ČR, na což jsme patřičně hrdí,“ uvádí ředitel knihovny Jan Kaňka.

Z dalších úspěchů na celorepublikové úrovni lze jmenovat umístění Místní knihovny obce Halenkovice, která získala prestižní titul Knihovna roku ČR 2023.

„Rostoucí čísla dokazují význam a potřebu knihoven i v dnešní uspěchané době, kdy si každý může snadno najít informace na internetu. Role knihoven se však postupně mění a přizpůsobuje potřebám současných uživatelů. Nabízejí nejen kvalitní literaturu, ale i nové služby a aktivity, jako jsou eVýpůjčky, online výpůjčky audioknih, vzdálené přístupy do databází, deskové hry, nové technologie i zajímavé akce a kurzy. Největší zájem však stále je o tištěné knihy. Do knihoven našeho kraje bylo v roce 2023 pořízeno přes 100 tisíc nových dokumentů. V přepočtu na počet obyvatel svou knihovnu nejvíce novými knihami doplnila knihovna ve Slušovicích,“ uvádí Jana Tomancová, vedoucí Útvaru regionálních služeb knihovnám Zlínského kraje.

Neméně důležitá je komunitní role knihoven, které jsou skvělým centrem, kde se lidé mohou setkávat a sdílet své zájmy. Pořádá se zde nepřeberné množství akcí pro veřejnost od odborných přednášek, přes autorská čtení, po pořady s regionální tematikou či akce a dílny pro děti nebo únikové hry. Na pravidelné bázi se konají čtenářské kluby i rukodělná setkání. Běžnou součástí nabídky větších knihoven jsou nové technologie jako 3D tiskárny, ozoboti nebo brýle virtuální reality.

Nechybí ani vzdělávací kurzy, jako např. Virtuální univerzity a akademie 3. věku, které probíhají kromě krajské knihovny také např. v Brumově, Luhačovicích, Valašských Kloboukách, Chropyni, v Zubří, ale také v malých knihovnách např. v Kyselovicích na Kroměřížsku nebo ve Spytihněvi.   

Kulturních a vzdělávacích akcí pro děti i dospělé, které knihovny organizují, také stále přibývá, v roce 2023 se jich uskutečnilo 9 280, což je více než v předcovidovém roce 2019. Nejvíce akcí v přepočtu na počet obyvatel v loňském roce uspořádaly knihovny Babice, Dolní Němčí a Slavičín.

Významnou cílovou skupinou knihoven, které je věnována obzvláštní pozornost, jsou děti. Ty se knihovny snaží oslovovat jak prostřednictvím spolupráce se školami, tak setkání s rodiči. Knihovny zřizují a upravují dětská oddělení a koutky, aby tito čtenáři v knihovně našli prostor pro hraní a objevování. Výborně se to v loňském roce podařilo např. v Městské knihovně v Rožnově pod Radhoštěm. Péče, kterou knihovny dětským čtenářům věnují, se odráží v nárůstu počtu dětských čtenářů, který se v rámci kraje v roce 2023 meziročně navýšil o 8 %. Knihovnou, kterou pravidelně navštěvuje největší procento dětí, je Městská knihovna Hulín, kde dětští čtenáři představují téměř polovinu (48 %) veškerých registrovaných uživatelů.

V roce 2023 se knihovny ve Zlínském kraji dočkaly mimořádné podpory díky dotaci Zlínského kraje, která umožnila jejich další zapojení do mezinárodního projektu BookstartS knížkou do života. Tento projekt je zaměřen na podporu čtenářské gramotnosti již od útlého věku a cílí především na miminka, batolata a jejich rodiče. V uplynulém roce se do projektu nově zapojilo 64 knihoven napříč celým Zlínským krajem. V rámci projektu knihovny zrealizovaly celou řadu akcí podporujících čtení a vzdělávání dětí i jejich rodičů od čtenářských dílen přes divadelní představení po besedy s autory knih.

Kromě mimořádných dotací podporuje Zlínský kraj činnost veřejných knihoven každoročně prostřednictvím programu regionálních funkcí. „Tato finanční dotace umožňuje poskytování odborných a vzdělávacích služeb knihovnám a zprostředkování souborů knih i do nejmenších knihoven v kraji. Kraj tak pomáhá tak provozovatelům knihoven v obcích a městech, jejichž role je pro zajištění dostupnosti knihovních a informačních služeb pro všechny obyvatele zásadní,“ uvádí Zuzana Fišerová, radní Zlínského kraje pro oblast školství a kultury.

 

Publikace Knihovny Zlínského kraje je k zapůjčení ve všech knihovnách kraje a v elektronické formě na  bit.ly/3LYFk96.

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
30.10.2024

ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.10.2024