ZLÍN: Letos již potřetí bude Baťův Památník slavnostně nasvícen do barev české trikolóry na Den boje za svobodu a demokracii. Nenechejte si ujít tuto mimořádnou podívanou ve čtvrtek 17. listopadu přesně v 17:11, kdy se současně rozezní veřejná reprodukce písně Modlitba pro Martu. Na tento státní svátek navíc můžete využít prohlídek se vstupem zdarma od 10:00 do 16:00.
Na 17. listopad 2022 bude Památník Tomáše Bati otevřen k návštěvě se vstupem zdarma v čase 10:00 - 16:00 (poslední prohlídka začne v 15:00). V každou celou hodinu budou probíhat komentované prohlídky, ale Památník bude možno si prohlédnout i individuálně bez výkladu. Volné vstupenky si však nejdřív přijďte vyzvednout do Infopointu Památníku (ve vedlejší budově gymnázia, nám. T. G. Masaryka 2734), až poté vás průvodce doprovodí přímo do Památníku.
Na závěr návštěvního dne se uskuteční přesně v 17:11 velkolepá podívaná v podobě okamžiku speciálního rozsvícení Baťova Památníku do trikolórových barev. Silný moment ještě více umocní současné přehrání legendární skladby Modlitba pro Martu. Památník bude takto slavnostně zářit do 22:00.
Premiéra svátečního nasvícení zlínského klenotu do českých národních barev proběhla v roce 2020. Autorem této původní ideji je fotograf a výtvarník Josef Řezníček známý pod pseudonymem Jsf Abb, který se na realizaci bude podílet i letos. Před dvěma lety se současně Památník T. Bati stal součástí iniciativy Díky, že můžem, která pořádá pravidelně oslavy 17. listopadu na Národní třídě. Připojil se tak k myšlence rozsvítit celorepublikově významné budovy do české trikolóry, a vyslat tímto symbolickým gestem do společnosti zprávu, že hodnoty sametové revoluce jsou stále živé.
Přijďte zažít silnou atmosféru na Gahurův prospekt ve Zlíně k Památníku Tomáše Bati!
Více info: www.pamatnikbata.eu
Je založena také Facebooková událost Rozsvícení Baťova Památníku ve Zlíně do trikolóry
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.