středa
15. ledna 2025
svátek slaví Alice



ROREJS pokračuje nejen ve vydavatelské činnosti

MNÍŠEK POD BRDY: Spolek ROREJS pořádá v pátek 17. dubna 2009 od 19.30 hodin v Městském kulturním středisku v Lipkách v Mníšku pod Brdy přednášku Jana Vávry z Vimperka o historii pohlednic s ukázkou zajímavých exemplářů (tisk na korek, potažení hliníkovou folií).  Na přednášce se bude premiérově prodávat kniha historických pohlednic POZDRAV Z MNÍŠKU!.

Vstupné 20 Kč

 

 

Po sborníku „Mníšek – historie – příroda – lidé“ , spatří v dubnu světlo světa kniha historických pohlednic regionu „Pozdrav z Mníšku“. Jedná se o v současnosti oblíbený žánr faktografických knih, které přetiskují historické pohlednice z určité oblasti. V našem případě je to Mníšek pod Brdy a jeho blízké okolí. Kniha obsahuje téměř stovku pohledů s krátkým komentářem obsahujícím rok vydání a popis zobrazené situace. Každá z osmi kapitol je uvedena jednostránkovým komplexnějším líčením okolností zobrazených na souboru. Nositelem původní myšlenky byl zesnulý čestný členu spolku ROREJS Miloš Veselý. Převzal ji David Bílek, a za spolupráce ostatních příslušníků sdružení ji dovedl ke zdárnému konci. Grafickou podobu projektu vtiskl Jiří Hladovec.

Kniha vznikla po téměř tříleté práci na podkladu sbírky Milana Minaříka a byla doplněna dalšími sběrateli. Publikace si určitě najde svoje příznivce, jak v obyvatelích města Mníšek pod Brdy, tak v řadách sběratelů.

 

O.s. ROREJS o sobě:

jsme otevřený spolek lidí, kteří snaží ve své obci navazovat na činnost Okrašlovacího spolku a doplňovat práci kulturního střediska podle svých představ. Protože nejsme profesně zaměřené uskupení, je naše činnost pestrá. Každý navrhuje svůj oblíbený žánr a ostatní mu ho pomáhají realizovat.

V letošním roce oslavíme deset let trvání aktivit v oblasti kultury, sportu a recesistických akcí. Z realizovaných akcí připomeňme rozhodně multikulturní „Lážov sobě“, kde po úspěšné realizaci výstavy, divadla, sportovního víceboje a koncertu, padlo v roce 1999 konsensuální rozhodnutí pokračovat dále. Od té doby jsme v naší obci zrealizovali přes 40 divadelních představení – pozvali jsme divadla z dálek i okolí.

Velký úspěch slaví zeměpisné přednášky, kterých je k letošnímu roku také přes čtyřicítku. Mezi pravidelné akce patří již tradičně reprezentační ples či divadelní festival „Štrůdl“ spolu s vánočním živým betlémem a letním softballovým utkáním spřátelených spolků a sympatizantů. Paletu působení doplňují výstavy, koncerty a nárazové sportovní akce (cyklovýlety, petanque).

Že se nebojíme ani politických témat, která hýbou celou společnosti, jsme dokázali na akcích „17. listopad revival“ či „Potopení Aurory na Bojovském potoce“.

Z edukační oblasti to bylo promítání výukových programů s besedami „Camera Comenia“ nebo švédské stoly fyzikálních pokusů na mníšeckém zámku, kde si příchozí mohli sami prakticky vyzkoušet svoje znalosti fyziky základní školy.

Samostatnou kapitolou jsou akce, jejichž realizace sice zabere více času, ale podle našeho názoru, stojí výsledek za tuto námahu. Historicky nejstarší je natáčení sportovního hororu „Skalka“, pojednávající o výpravě dobrodruhů na kopec tyčící se za naší obcí.

Následovalo vybudování panelů naučné stezky, která dodnes poutavou formou seznamuje návštěvníky Mníšku pod Brdy s historickou, přírodovědnou a kulturně-společenskou charakteristikou obce.

V roce 2002 jsme vydali knihu „Mníšek pod Brdy – historie, příroda, lidé“, která mapuje historii spolkové činnosti v Mníšku a okolí. V letošním jubilejním roce jsme připravili knihu historických pohlednic naší obce s komentářem, ale o té už víte z řádek výše.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
13.01.2025

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025