Až do konce května mohou posílat své práce jak profesionální fotografové i fotoamatéři do fotografické soutěže Romipen, kterou vyhlásil Český rozhlas. Romští i další zájemci z různých zemí mohou předkládat fotografie dokumentující život Romů, jejich tradice a zvyky.
Soutěž, nad kterou záštitu převzala Džamila Stehlíková, ministryně vlády České republiky pro lidská práva a národnostní menšiny, vyhlásil Český rozhlas u příležitosti desátého výročí existence romských internetových stránek www.rozhlas.cz/romove, patnáctého výročí od založení romské redakce Českého rozhlasu a na závěr roku 2007, který Evropská komise vyhlásila Evropským rokem rovných příležitostí pro všechny.
Úkolem soutěžících je vyfotografovat jakoukoliv scénu ze života Romů - např. na téma ze života romské rodiny, můj romský kamarád, Romové při práci, odpočinku či zábavě, romští umělci či řemeslníci, oslavy Vánoc, Velikonoc nebo jiných svátků, důležité životní události (křest, svatba, pohřeb) a další situace, které život přináší. Ke každé fotografii je třeba připojit popisku s údajem, co fotografie zobrazuje, kdy a kde (alespoň přibližně) byla pořízena. Je možné uvést krátký příběh, který se k fotografii váže.
Fotografie budou průběžně uveřejňovány na stránkách: http://romove.radio.cz . Vítězné práce vybere porota do 30. 6. 2008 a následující den zveřejní hodnocení. Vítězové získají zajímavé i ceny (videokamera, digitální fotoaparát, MP3 přehrávače atd.).
uma
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.