ITÁLIE-ČR: V italském městě Bologna byl 7. března zveřejněn seznam třinácti autorek a autorů, jejichž díla jsou nominována na Cenu Evropské unie za literaturu (EUPL) pro rok 2023. Českým zástupcem v soutěži se stal spisovatel Ondřej Štindl s románem Tolik popela, který vyšel roku 2022 v nakladatelství Argo. Výherkyně nebo výherce EUPL a držitelky a držitelé čestného uznání budou oznámeni 28. dubna 2023 na Lipském knižním veletrhu.
Cena Evropské unie za literaturu (EUPL) oceňuje začínající spisovatele beletrie z Evropské unie i mimo ni. Cena se uděluje ve 41 zemích zapojených do programu Kreativní Evropa a v tříletém cyklu oceňuje 41 nových vynikajících literárních talentů. EUPL upozorňuje na kreativitu a rozmanité bohatství současné evropské literatury v oblasti beletrie a klade si za cíl podporovat oběh literatury v Evropě a podněcovat větší zájem o zahraniční literární díla.
Mezi nominovanými pro rok 2023 jsou:
Sedm členů evropské poroty si nyní přečte úryvky ze všech nominovaných knih a v nadcházejícím měsíci rozhodne o výběru jednoho vítěze nebo vítězky Ceny EUPL za tento ročník a pěti čestných uznání. Jejich jména budou zveřejněna 28. dubna 2023 během slavnostního vyhlášení na Lipském knižním veletrhu.
Všichni nominovaní autoři a autorky budou průběžně propagováni na evropské scéně s cílem oslovit širší a mezinárodní publikum a navázat kontakt se čtenáři za hranicemi jejich země a jazyka.
EUPL organizuje konsorcium sdružení zahrnující Federaci evropských nakladatelů (FEP) a Evropskou a mezinárodní federaci knihkupců (EIBF) s podporou programu Kreativní Evropa.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.