ČR: V online nakladatelství Pointa vyšla kniha s názvem Gwailou, která je příběhem mladé Češky, která přijíždí do Hongkongu těsně předtím, než je předán Číně. Jak dlouho se jí podaří „přežít“ v této sedmimilionové džungli? Děj zavede čtenáře do roku 1997.
Hongkong je již přesycen mobilními telefony, které se u nás teprve začínají zabydlovat. Tempo života je zde násobě rychlejší než to evropské. Na pozadí všech těchto změn a událostí se odvíjí skutečný příběh Marie, která se ocitá sama v mraveništi neznámých lidí, odlišných zvyků a předsudků. Snaha sžít se s multikulturním prostředím přináší spoustu zajímavých a někdy až bizarních situací. Atmosféra postkoloniálního Hongkongu se střídá se vzpomínkami na domov a blízké. Kniha potěší čtenáře, kteří mají rádi dobrodružství, cestování, Asii a také humor, který píše sám život. Text je doplněn černobílými ilustracemi. Román je prvotinou autorky Ludmily Šimkové, jejíž zápisky zážitků odpočívaly 25 let v šuplíku. S jejími cestopisnými reportážemi se ale čtenáři již mohli setkat v časopisech Lidé a země a Reflex. Knihu Gwailou i spoustu dalších titulů je možné objednat na e-shopu Pointy a ve všech tradičních knihkupectvích nebo na e-shopech.
Gwailou
Autorka: Ludmila Šimková
Žánr: román
Počet stran: 200
Rozměry: 145 x 205 mm
Vazba: vázaná s laminovaným potahem
ISBN: 978-80-7691-400-1
Datum vydání: 6. 5. 2024
Cena: 349 Kč
Anotace
Asie, o níž Marie vždy snila, hned neodpovídá jejím představám. Hongkonžané žijí, aby pracovali, ale nepracují, aby žili. Ocitá se sama v mraveništi neznámých lidí, odlišných zvyků a předsudků. Snaha sžít se s multikulturním prostředím přináší spoustu zajímavých a někdy až bizarních situací. Získává nové přátele, ale poznává také život v jeho nejsurovější podobě a sama si klade otázku, jestli jí víc dal, nebo vzal. Atmosféra postkoloniálního Hongkongu se střídá se vzpomínkami na domov a blízké.
O čem se v knize píše
Děj zavede čtenáře do roku 1997, kdy do Česka přišly největší povodně v dějinách, zemřela princezna Diana, stály se fronty na Titanic, Kolja dostal Oscara, vznikla první sociální síť na světě – SixDegrees, vyšel Harry Potter a kámen mudrců. Hongkong je přesycen mobilními telefony, které se u nás teprve začínají zabydlovat. Tempo života je zde násobě rychlejší než to evropské. Na pozadí všech těchto změn a událostí se odvíjí skutečný příběh Marie. Život jí pořádně naložil a sama si kladla otázku, jestli jí víc dal, nebo vzal.
Pro koho je kniha určena
Pro ty, kteří si chtějí připomenout dobu, kdy naše životy nevyplňovaly internet a sociální sítě, kdy převládala reálná komunikace a opravdové lidské vztahy. Pro ty, kteří mají rádi dobrodružství, cestování, Asii a také humor, který píše sám život. Text je doplněn černobílými ilustracemi.
Proč autorka knihu napsala
Zápisky autorčiných zážitků odpočívaly 25 let v šuplíku, až se jimi nakonec nechala inspirovat a sepsala z nich příběh, který nyní vyšel v knižní podobě.
O autorce
Je vystudovaná ekonomka. Vždy pracovala ve firmách, které měly něco společného se zahraničním obchodem s Asií. Odmalička ji fascinovala čínská kultura a měla to štěstí se do Číny i Tibetu několikrát podívat. Kdysi se věnovala taj-či, dnes stíhá pouze sporadicky hodiny jógy nebo tance. Ráda čte, chodí nordic walking, cestuje. Volný čas tráví s rodinou a pokouší se zdokonalovat v čínské tušové malbě. Pořád věří v sílu morálních hodnot, a to i v této „ztřeštěné“ době. Je přesvědčená, že to dobré, uchopitelné a podstatné je v každém z nás. Kniha Gwailou je její prvotina, s jejími cestopisnými reportážemi se ale čtenáři již mohli setkat v časopisech Lidé a země a Reflex.
O Pointě:
Pointa je online nakladatelská služba, která autorům pomáhá sestavit knižní tým a zafinancovat vydání knihy s pomocí crowdfundingu. Následně je provede celým procesem, zajistí tisk a distribuci a pomůže s propagací.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.