PRAHA, ČR: Kolekce obsahuje i světovou premiéru hraného filmu Barbory Chalupové (Zákon lásky, V síti) a ceněný film Diany Cam Van Nguyen Milý tati. Uvedení na desítkách festivalů má za sebou i animovaný film Sestry, zatímco Vinland byl poprvé uveden na MFF Karlovy Vary. Leila Basma, režisérka dokumentu Projekt Adam Basma, svůj další film vyvíjí pod hlavičkou Cannes Court Métrage Focus Script Program.
Jaké to je vyrůstat bez otce? Lepší nebo horší než s mámou, která je až příliš odevzdaná konspiracím, které do ní hustí její přítel? Kolik šikany je člověk schopen podstoupit, aby zabezpečil své nejbližší? A co se může zrodit z nemluvné sesterské péče?
Filmy ve třetím pokračování cyklu krátkých filmů FAMU v kině letos spojuje téma rodiny – ve všech jeho odstínech, od svárů po příkladnou lásku, a taky v různých stylových podobách – od dokumentu, přes hraný film, po animaci. „Točit o rodině je nuda,“ říká postava v dokumentárním portrétu Projekt Adam Basma, který zároveň tuto tezi vyvrací. Pět filmů z dílen studentek a studentů FAMU naopak potvrzuje, že jedno z nevyčerpatelných témat lze stále pojímat originálně, dramaticky poutavě i pomocí průrazného stylu.
Kolekce obsahuje pět titulů. Za svůj hybridní kraťas Milý tati získala jeho autorka Diana Cam Van Nguyen Českého lva i Cenu české filmové kritiky. Pro vyjádření blízkosti - tentokrát mezi sourozenci - využila animaci i Andrea Szelesová, autorka filmu Sestry. Dokument Projekt Adam Basma se bezmála detektivně vydává po stopách významného libanonského tanečníka, jehož úspěch byl spojený s odvržením vlastní rodinou.
Hraným filmem se představí režisérka Barbora Chalupová, její snímek Con Spiro se odehrává v covidovém bezčasí, kdy rodinu ohrožují nejen vzájemné šarvátky, ale zejména sebeutvrzování v konspiračních teoriích. Dramatický rámec používá i Vinland, příběh o vykořisťovaných dělnících, kteří se s vidinou utopické budoucnosti neváhají podvolit otrokářským metodám svých zaměstnavatelů.
„Filmy, které vznikají na FAMU, svojí vizualitou obvykle počítají s uvedením na plátně a formát bloku krátkých filmů je divácky příjemný. Pásmo FAMU v kině je zároveň objevitelským zážitkem, neboť ukazuje variabilitu tvůrčích metod i režijních přístupů nejmladší generace filmařek a filmařů,“ zve do kina také děkanka FAMU Andrea Slováková.
„Třetí ročník FAMU v kině navazuje na předchozí dvě kurátorsky vybraná pásma tematicky kolem motivu rodiny, která do velké míry formuje způsob, jakým žijeme, milujeme a jaký zaujmeme postoj ke světu. Může být ale i původem našich nejhlubších traumat. Pět žánrově různých snímků volně zobrazuje rodinné vztahy a věříme, že se v určitých aspektech najde každý divák. Těší mě, že po předchozích ročnících postihnutých pandemií má pásmo opět příležitost dostat se k co nejširší veřejnosti,“ dodává Jana Michalcová, vedoucí projektu FAMU v kině 3.
Do projektu se zapojují desítky kin po celém Česku, jejich přehled najdete na webu distributora (https://www.aerofilms.cz/famu-v-kine-03/). Slavnostní premiéra proběhne 25. srpna v kině Aero v Praze.
Celková stopáž 105 min.
Přístupné od 15 let.
Distribuční premiéra 25. 8. 2022.
Fb: https://www.facebook.com/FAMUvkine/
event premiéra: https://www.facebook.com/events/759688831914185
FAMU v kině 03
Con Spiro, režie Barbora Chalupová, 2022, WP
Milý tati, režie Diana Cam Van Nguyen, 2021
Projekt Adam Basma, režie Leila Basma, 2020
Sestry, režie Andrea Szelesová, 2021
Vinland, režie Martin Kuba, 2022
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.