BROUMOV: Přední reprezentant slavné české kvartetní školy Apollon Quartet bude dalším z hostů festivalu Za poklady Broumovska. Kvarteto vystoupí v sobotu 19. srpna od 18 h v ruprechtickém kostele sv. Jakuba Většího. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na podporu kostelů na Broumovsku.
Apollon Quartet
Další příležitostí ukázat komorní tvorbu rezidenčního skladatele Jana Kučery bude koncert renomovaného souboru Apollon Quartet, který se na festivalu představí v premiéře. Kromě tradičního repertoáru přiveze i skladby Davida Balakrishnana a zabrousí tak do “současnějších vod“. Kvarteto vystoupí ve složení: Štěpán Pražák a Radek Křižanovský / housle, Pavel Ciprys / viola a Pavel Verner / violoncello.
Program koncertu:
L. van Beethoven: Smyčcový kvartet f moll
Jan Kučera: Smyčcový kvartet č. 1
A. Dvořák: Smyčcový kvartet Es dur „Slovanský“
D. Balakrishnan: Waterfall with Blenders
D. Balakrishnan: Skylife
Ohlédnutí za koncertem Daniela a Lukáše Klánských / Martínkovice, 12. 8. 2023
V sobotu 12. 8. proběhl v martínkovickém kostele sv. Jiří a Martina další z koncertů festivalu Za poklady Broumovska. Za přítomnosti rezidenčního skladatele Jana Kučery se představili sourozenci Daniel a Lukáš Klánští – basbaryton a klavír. V jejich podání zazněly procítěné milostné písně Ludwiga van Beethovena či anglického skladatele Ralpha Vaughana Williamse. Hlavním bodem programu však byla premiéra písňového cyklu Jana Kučery Písně trpělivé a píseň Mnichova řehole. Publikum odměnilo interprety dlouhotrvajícím potleskem a sám skladatel Jan Kučera s potěším řekl: „Z provedení jsem nadšený, vlastně jsem cyklus vcelku slyšel poprvé až na dnešním koncertě. Dal jsem interpretům plnou důvěru, a to nejen proto, že se známe velmi dlouho a jsou to moji přátelé. Byl jsem velmi mile překvapen, jak přesně pochopili význam písní, jejich výraz a atmosféru. A to je obrovsky důležité, neboť písně pracují i s určitou dramatičností, divadelní dramatikou a bylo vidět, že Daniel Klánský mohl nejméně v jedné z písní uplatnit svůj komediální talent.“
Také Daniel Klánský neskrýval radost z povedeného vystoupení, které okomentoval slovy: „Koncert jsme si velmi užili, neboť jsme mohli předvést písně jak z našeho již zažitého repertoáru, tak z toho nového. Byl pro nás obrovský zážitek premiérovat písňový cyklus Jana Kučery, který umí ve svých skladbách skvěle podtrhnout jak humor, tak určité zamyšlení nad životem, a to je pro nás jako umělce zážitek.“
Na koncert přišlo 153 návštěvníků a vybralo se přes 15 tisíc korun. Výtěžek putuje na obnovu skupiny broumovských kostelů.
18. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka.
Festival se v roce 2023 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov, které jsou hlavními partnery. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou společnosti Hobra-Školník, Alukov, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, Rakouské kulturní forum, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 18. ročníku festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Stanice D-dur, Rádio Černá hora, Classic Praha, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník a Místní kultura.
Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumovských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská historie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.