ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.
Soutěž Stavba roku už 31 let vypisuje a organizuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a dalšími partnery, aby ocenila mimořádné osobnosti a projekty oboru. Letos bylo do soutěže přihlášeno 110 staveb a odborná porota každou z nich navštívila a posoudila. Jednou ze zastávek byl i zrekonstruovaný komplex na Ploštině a především nová budova návštěvnického centra s expozicí Tragédie na Ploštině.
V rámci zářijového nominačního večera soutěže, při němž bylo vyhlášeno 38 finalistů soutěže, název Ploštiny nezazněl. O to větším překvapením byla tedy před několika dny výzva organizátorů, aby byli zástupci Muzea jihovýchodní Moravy přítomni i na slavnostním předávání cen. Z nejistého očekávání se nakonec vyklubala zvláštní cena za celospolečenský přínos rekonstrukce komplexu na Ploštině, kterou předal řediteli muzea první místopředseda Senátu ČR Jiří Drahoš.
Pořadatelé soutěže jako důvod pro udělení tohoto ocenění uvedli „…mimořádný celospolečenský přínos, forma představení a podoba ztvárnění expozice Tragédie na Ploštině.“ Mimořádná pozornost byla podle organizátorů věnována architektonické i designové podobě stavby i celé expozice.
Ve svém krátkém proslovu poděkoval Pavel Hrubec organizátorům soutěže za udělení ceny. „Nic lepšího se nám po těch osmi letech komplikací, problémů a neuvěřitelných zásahů nemohlo stát,“ řekl. „Chci poděkovat všem firmám, které se na tom podílely, od projektu až po interiéry. Především ale patří dík mým úžasným, neuvěřitelným kolegům z muzea, kteří to odmakali.“ Závěrem pozval přítomné hosty přímo na Ploštinu, aby mohli sami zhodnotit oceněný projekt.
„Cena v takto prestižní soutěži je pro nás poctou i motivací do budoucna, protože další velké stavební projekty – dokončení stavebních úprav a především rekonstrukce interiérů hradu Malenovice a také dostavba depozitáře v Otrokovicích, obě v řádech desítek milionů Kč - se již rozbíhají,“ doplnil ředitel Hrubec. „Velice si ceníme, že i náš zřizovatel, Zlínský kraj, vnímá investice do kultury jako prioritu, což se samozřejmě promítá i do kvality naší nabídky veřejnosti. Jsme velmi rádi, že se to promítá i do rostoucí návštěvnosti a zejména velmi pozitivních ohlasů ze strany našich návštěvníků.“
„Za sebe i Zlínský kraj jsem velmi potěšena, že Ploština kromě jiných pozitivních hodnocení byla takto významně oceněna i v komunitě renomovaných architektů a stavařů. Je to opravdu velký a ojedinělý úspěch,“ svěřila se Zuzana Fišerová, členka rady Zlínského kraje za kulturu a školství. „Je to další rozměr ocenění pro kombinaci skvěle zpracovaného expozičního obsahu s unikátním architektonickým pojetím této stavby. Moc ráda vidím, že finanční prostředky, kterými doplnil Zlínský kraj dotaci získanou z projektu IROP, přispěly k dosažení stávajícího výsledku. Ještě jednou chci poděkovat všem, kdo se o to svou prací a nasazením zasloužili,“ dodává radní Fišerová.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.