HRÁDEK NAD NISOU: Příběh původně gotického hradu Grabštejn ze 13. století se tak trochu podobá pohádce O Šípkové Růžence. Poté, co v roce 1945 ztratil své poslední pány rodu Clam-Gallasů zarostl téměř křovinami a byl zapomenut. Dnes je nikoli díky kouzelnému polibku, ale díky tvrdé práci restaurátorů opět obnoven do své původní krásy.
Původně polozřícený hrad Grabštejn započal památkový ústav restaurovat po roce 1989. Do dnešního dne bylo investováno přibližně 120 mil. Kč. Financování rekonstrukce a restaurování hradu pochází z prostředků Ministerstva kultury ČR a Národního památkového ústavu.
Díky kvalitní architektonické přípravě a odborné spolupráci s mnoha našimi předními odborníky se podařilo to, co si málokdo dokázal představit. Tato zanedbaná památka uprostřed vojenského prostoru získala znovu svůj respekt na evropské úrovni.
Cennou perlou nejen hradu, ale i celé české renesance je celoplošně vymalovaná kaple sv. Barbory, nejkrásnější renesanční kaple českého venkova. Do jeho interiérů se po náročném restaurování navrátily bohaté sbírky. Hrad je přístupný od nejhlubšího sklepení po ochoz věže.
Dosud se podařilo vyhledat a zařídit vrácení 7000 ks původního grabštejnského mobiliáře, avšak zrestaurovaných a ošetřených je zatím jenom několik stovek těchto předmětů. Nejnáročnějším restaurátorským počinem bylo restaurování velkoplošných obrazů z období rokoka, zv. panó. Práce na nich trvaly několik let a z původně zarolovaných pláten, kde nebylo možno rozpoznat, co je námětem malby, se stala jedna z perel grabštejnských interiérů.
Na poli restaurování pomáhaly od počátku nejrůznější organizace. Do restaurování maleb v kapli sv. Barbory se se značnou vervou pustila Německá nadace pro životní prostředí. V současné době probíhá závěrečná část prací, ale financování již před několika lety přešlo na Národní památkový ústav a Ministerstvo Kultury ČR.
Při záchraně kaple sehrálo svou roli i sdružení Benefiční koncerty, díky němuž byly nalezeny, získány a zrestaurovány původní varhany.
Řadu významných počinů zrealizovalo Sdružení na záchranu a oživení hradu Grabštejn provozované prostřednictvím Česko-německého fondu budoucnosti. Nechalo např. zrestaurovat původní mobiliář kaple.
Ve výčtu těch, kteří pomáhají, nelze nepřipomenout dobrovolníky, desítky menších organizací, ale i profesionální památkáře a jejich velké osobní nasazení. Duch tvůrčí spolupráce je nesmazatelně zanesen v hradu samém a intenzivně z jeho zdí vyzařuje.
V souvisejících článcích si můžete vybrat z pestré nabídky programu Letní sezóny hradu Grabštejn.
Více informací naleznete na webových stránkách hradu zde.
Foto: Rudolf Ropek
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.