KYJEV: Zasedání prestižní mezinárodní organizace Opera Europa proběhlo 18. – 20. 5. 2017 v Kyjevě. Národní divadlo reprezentoval ředitel prof. MgA. Jan Burian a ředitelka Opery ND a SO Silvia Hroncová. Jan Burian byl znovu zvolen za člena Boardu Opera Europa a v panelové diskusi vystoupil s přednáškou „Business Models for Central and Eastern Europe today“.
Dalšími učastníky panelové diskuse byli Umberto Bellodi (La Scala, Milano), Peter Sotošek Štular (Lublaň) a Renata Borowska (Poznaň). Silvia Hroncová v panelové diskusi vystoupila na téma: Repertoire or Broadway: the future of the ensemble in the 21. st century Marketplace. Diskusi moderoval renomovaný režisér David Poutney (Cardiff), vystoupil Jiří Heřman (Národní divadlo v Brně), Aviel Cahn (Vlaanderen), Jan Lathan Koenig (Moskva) a Vasil Vovkun (Lvov). Silvia Hroncová na koprodukčním fóru prezentovala připravované premiéry Opery.
Vedení Národního divadla a Opery absolvovalo v Kyjevě několik pracovních schůzek a navštívilo vybrané divadelní inscenace („Nabucco“, koncertní gala „Bravo operetta", „Grofka Marica“).
Organizace Opera Europa v současné době sdružuje 174 divadel a hudebních festivalů celkem ze 47 zemí, například: z Anglie, Německa, Dánska, Francie, Belgie, Španělska, Itálie, Ruska, Lucemburska, Estonska, Finska, Portugalska, Norska, Švédska, Islandu; z těch vzdálenějších destinací např. z Ománu, Turecka, Severní Koreje, Japonska, Chile, Austrálie a USA.
Mezi hlavní aktivity organizace patří pořádání konferencí v členských zemích. Program konferencí se zaměřuje na rozvoj současných praktických zájmů hudebních divadel a festivalů, mezi které patří zejména: maximalizace příjmů, rozvoj operního publika, nové technologie, řízení lidských zdrojů, PR a marketing, sponzoring a fundraising aj.
Cílem konferencí, které jsou pořádány dvakrát za rok, je propagace opery jako stále živého hudebního žánru a zároveň inspirativní výměna profesních zkušeností pracovníků managementů operních domů a festivalů. Příští setkání proběhne v Parmě v říjnu 2017.
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce