pátek
12. července 2024
svátek slaví Bořek
Banner
© Zdroj: https://www.facebook.com/tedxpraguecountdown



Řečníci TEDxPragueCountdown otevřou téma společenské moci i síly jednotlivce

PRAHA: Jak se stalo, že přežila zrovna naše civilizace? Jak do otázek klimatické krize zasahuje generace Z a jaké nástroje využívá? Kam až sahá síla jedince a dokáže bořit stereotypy a měnit desetiletí zavedené postupy v systému? A do jaké míry je naše společnost otevřena jinakosti? Toto jsou jen některé z otázek, na které pozvaní hosté nabídnou odpověď či bližší pohled do problematiky. Seznámit se s nimi a nahlédnout do budoucnosti mohou návštěvníci konference TEDxPragueCountdown už v sobotu 8. června v nadčasové budově kampusu ČSOB na Praze 5.

08.06.2024
Autor článku: 
Michaela Sikorová

Klimatická aktivistka Klára Bělíčková, egyptolog a archeolog Miroslav Bárta, transformační kouč Zdeněk Štěpánek, sociální inovárka Soňa Holúbková, modelka Liberty Blake Simon, specialista na problematiku AI a její morální a etické využití Patrik Meliš-Čuga, neurovědkyně a architektka Natalia Olszewska, průkopník startupové kultury a komunit Matej Ftáčnik a politička a ekoložka Jasna Flamiková. Toto jsou speakeři a výrazné osobnosti svých oborů, které budou s publikem sdílet svou praxi a pohled na témata, kterým se věnují. I přes různorodost oblastí, ve kterých se tito odborníci pohybují, mají pro TEDxPragueCountdown jednoho společného jmenovatele – svou problematiku nahlíží prizmatem společenské moci a lidské síly.

 

Klimatická krize a životní prostředí z pohledů různých generací

Klára Bělíčková je klimatická aktivistka, gymnazistka a bývalá mluvčí studentského klimatického hnutí Fridays for Future. Aktuálně se zabývá problematikou bankovnictví a pojišťování fosilního průmyslu a kampaněmi, které se zaměřují na demokracii, transparentnost a problematiku napojenou na korporátní byznys. Její příspěvek bude zaměřený na sílu moderního influencingu v sociálně-ekologické transformaci.

Otázkám životního prostředí, ale i ženské síly, se bude věnovat i ekoložka a politička Jasna Flamiková. K jejím důležitým tématům patří zeleň ve městech, adaptace na klimatické změny a udržitelná doprava. Své zkušenosti z politiky využívá k tomu, aby pomáhala a dodávala odvahu dalším aktivním ženám, které mění svět směrem k větší udržitelnosti.

 

Vývoj civilizace a naše úspěšné přežití

Miroslav Bárta je vědec, egyptolog a archeolog, který se zabývá také studiem civilizací, jejich vzestupů a kolapsů v mezioborové perspektivě bádání. Jeho expedice v Abúsíru podstatně rozšířila naše poznání starého Egypta řadou zásadních objevů. Jako jediný Čech je členem Americké Akademie umění a věd. Jeho Teorie sedmi zákonů vývoje civilizací je světově unikátní teorií vysvětlující vzestupy a krize společností i civilizací. Jejich aplikace na současnou společnost a svět, ve kterém žijeme, je může učinit mnohem udržitelnější a stabilnější. Je to recept na resilienci a odolnost.

 

Rozhodujme se správně

Transformační kouč Zdeněk Štěpánek založil AKADEMII LIBCHAVY, dnes uznávané rozvojové centrum pro firmy, školy, jednotlivce a profesionály. S publikem se chce podělit o myšlenky o moci a síle společnosti, leadershipu a hodnotách, na kterých staví i on sám. A také o tom, jak svou energii využít ke správným rozhodnutím, které ovlivňují nejen náš život, ale i ten celospolečenský.

 

Nebát se změny, dobré příklady z praxe

Část svého životního příběhu odkryje slovenská sociální inovátorka a psycholožka Soňa Holúbková. Svou praxi, která jde ruku v ruce s jejími životními postoji a hodnotami, zasvětila sociální inkluzi a překonávání systémových bariér. Úspěšně. Stojí za zvyšováním kvality života a začleňováním postižených lidí do běžné společnosti. Kde našla vnitřní sílu a odhodlání?

Slovenská modelka Liberty Blake Simon má výrazný hlas v boji proti nerovnoprávnosti sexuálních menšin a násilí kvůli genderu na Slovensku. Její příběh, o kterém, mimo jiné, pohovoří, je ukázkou toho, jak překračovat společenská dogmata a jít za svým voláním a autentickým já.

 

Technologie, pokrok a etika

Specialista na AI a jeho využití v průmyslu, Patrik Meliš-Čuga, představí svou vizi toho, jak AI používat, ale nezneužívat. Kde jsou hranice morálky a etiky, když máte tyto nástroje k dispozici v tak mocných byznysových odvětvích, jako jsou automobilový průmysl, energetika a obchod? Naopak kulturou startupů se zabývá Matej Ftáčnik, který patří k průkopníkům startupové komunity na Slovensku. Založil úspěšný slovenský co-work, ve Spojených státech založil první LGBT digitální banku a je spoluzakladatelem skupiny startupů a digitálních agentur v oblasti crypto, legaltech a healthcare. S publikem se podělí o byznysovou perspektivu moci a zkušenosti budování silných komunit jako cestu k posílení individuální a společenské moci.

 

Neurověda v architektonické praxi? Ano!

Polská vědkyně a architektka Natalia Olszewska získala vzdělání v medicíně a neurovědě a dnes ho s velkou vášní uplatňuje při tvorbě prostorů, které pozitivně ovlivňují lidské životy. Principy neurovědy tedy využívá v architektonické praxi. Díky svému interdisciplinárnímu přístupu pomáhá utvářet prostředí, která zvyšují pohodu lidí na sociální, psychologické i kognitivní úrovni, a to po celém světě. Ve své přednášce představí progresivní fakta o síle vlivu architektury na udržitelnost a lidský wellbeing.

 

Toto je devět řečníků, odborníků ve svém oboru. Bez ohledu na věk, vzdělání a již získané zkušenosti. Své inspirativní osobní příběhy i příklady dobré praxe zasdílejí s publikem v sobotu 8. června od 13:00 hod v budově kampusu ČSOB na Praze 5. Konferencí provedou moderátoři a koučové Radoslav Pittner a Martin Vasquez.

Program konference s prostorem pro diskusi bude veden česky, slovensky i anglicky. Tlumočnická služba bude k dispozici po celou dobu konference, která je tak english speaking friendly. Celodenní vstupenky jsou k dostání za 1390 Kč (pro seniory a studenty za 1090 Kč). Účastníci konference nasytí nejen svou zvědavost a rozšíří si obzory, ale užijí si i kulturní program a prostor pro networking s řečníky. Vstupenka rovněž zahrnuje rostlinné občerstvení, kávu, nápoje a snacky po celou dobu programu a také komentovanou prohlídku budovy architektů Chalupových (v 11.30h), která získala mnohá architektonická ocenění na poli udržitelných staveb.

 

TEDxPragueCountdown 2024 je celodenní konferencí, kde se setkávají odborníci z oblasti environmentalistiky, historie, umělé inteligence, vzdělávání, sociologie a dalších společensko-vědních oborů. Cílem konference je sdílet témata hodna šíření, rozpoutat diskuzi, propojovat a inspirovat. Akce je otevřena široké veřejnosti, která má zájem o aktuální stav společnosti i naši společnou budoucnost.

 

TED (Technology, Entertainment & Design) je globální nadace věnovaná „myšlenkám hodným šíření”, působí od roku 1984. TEDxPragueCountdown staví na principu světoznámé konference díky licenci, kterou TED organizátorům bezplatně uděluje. TEDx si klade za cíl sdílet myšlenky hodné šíření, rozpoutávat debatu, propojovat, inspirovat a informovat v rámci lokální komunity. Písmeno „x“ v názvu konference vyjadřuje nezávislost lokálně organizovaných setkání, které nabízejí prostor místním řečníkům.

TEDxPragueCountdown

8. června 2024 od 13:00h (vstup možný od 12.00h, komentovaná prohlídka v 11.30h)

Nadčasová udržitelná budova ČSOB, Výmolova 353, 150 00 Praha 5

Vstupenky je možné zakoupit na platformě GoOut.net

 

Více informací najdete také na webu akce:

WEB | www.texpraguecountdown.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Dne 22. června 2024 se ve Vnitroblocku na Praze 7 uskutečnila slavnostní ceremonie předávání cen a certifikátů národního kola Mezinárodní výtvarné mírové soutěže, kterou pořádá Mezinárodní mírová skupina žen (IWPG). Tato událost přilákala přes 60 hostů z celé České republiky, včetně účastníků české i ukrajinské národnosti. Samotné soutěže se účastnilo 179 dětí ve věku od 7 do 18 let, které byly rozděleny do čtyř věkových kategorií, přičemž vítězové z každé kategorie postupují do Mezinárodního kola v Soulu.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Děti a mládež, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
09.07.2024

ČR: 14 finalistů postoupilo do druhého kola soutěže MÁME VYBRÁNO. Přesně 14 veřejných sbírek na památky teď potřebuje právě váš hlas. Do konce srpna můžete rozhodnout, mezi které projekty rozdělí Institut pro památky a kulturu částku minimálně 150 tisíc korun.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.07.2024