<p>JESENÍK: Národní památkový ústav (NPÚ), územní odborné pracoviště v Olomouci, spolu se Státním okresním archivem v Jeseníku pořádají pro všechny zájemce o historii Cyklus tematicky zaměřených přednášek Radost z poznání při obnově památek na Jesenicku.</p> <p>Cyklus odstartuje první přednáškou Urbanistický vývoj měst na Jesenicku v průběhu staletí. Svým obsahem se tak řadí do celoústavní kampaně NPÚ Konec tzv. Dlouhého století.</p> <p>První přednáška cyklu se uskuteční 27. února 2014 od 17 hodin ve výstavním sále Státního okresního archivu Jeseník.</p> <p> Přednášející Eva Pulkrtová, Bohumila Tinzová a Michaela Neubauerová seznámí posluchače se zakládáním měst na Jesenicku, jejich proměnou v průběhu staletí, smyslem jejich obnovy v současnosti, kdy jde o nové pojetí i pietní konzervaci v daném prostoru, založenou na poznání a pochopení minulosti. </p> <p> Velká středověká kolonizace dala vzniknout několika městům na území Jesenicka, o které se zajímala vratislavská knížata, biskupové i český král. Úspěšnost založení pěti jesenických měst Zlatých Hor, Vidnavy, Jeseníku, Javorníku a Žulové prověřila staletí. Jesenickým městům přinesla kolonizace již formálně vytříbené půdorysné a prostorové uspořádání, které přetrvalo více méně u všech měst v základních principech do dnešní doby, ač převážně jen zafixováno pozdějšími přestavbami světských i církevních budov.</p> <p> Z dnešního pohledu opírajícího se o současné poznání v oboru památkové péče, která staví na věrohodnosti a autenticitě historického stavebního díla, si je možno každé město představit v obrazech jako živý organismus měnící se s přicházejícími velkými změnami a přizpůsobující se podmínkám a vlivům každé doby. Tento vývoj lze hodnotit, diskutovat o něm, poznávat, hledat v něm hodnoty pro další rozvoj.<br />
Takové ambice má první z přednášek připravovaného cyklu.</p>
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.