<p>PRAHA: V Institutu umění – Divadelním ústavu právě vyšel první svazek sborníku nazvaný Studie současného stavu podpory umění.</p> <p>Podtitul sborníku zní Definice, historie, transformace, reflexe, vzdělávání a výchova. Kolektiv autorů jím předkládá ucelený pracovní výstup z víceletého projektu („Studie stavu, struktury, podmínek a financování umění v České republice“) podpořeného Ministerstvem kultury ČR. </p> <p>První svazek mapuje oblast našeho profesionálního umění v jednotlivých segmentech tzv. živého umění (tj. divadlo, tanec, hudba, vizuální umění, literatura a film). Každá kapitola zahrnuje podkapitoly zaměřené na jednotlivé výše zmíněné obory. V dalších oddílech je zachycen stav institucionální základny umění v časovém období 1989 až 2002 (včetně grantů a edičních počinů), kritické reflexe umění prostřednictvím masmédií a poslední kapitola je věnovaná uměleckému školství, vzdělávacím institucím a vzdělávání obecně. </p> <p>Na tento soubor analytických studií naváže na příští rok naplánovaný II. svazek věnovaný financování, legislativě, sociální problematice a mezinárodní spolupráci. Autorský kolektiv věří, že především odborná veřejnost najde v obou sbornících potřebnou sumu informací o situaci našeho umění a podklad k zamyšlení nad jeho problémy i náznaky možných řešení. To ostatně bylo cílem celého projektu, jehož využití se předpokládá v souvislosti s vytvářením strategie pro oblast umění po roce 2013. </p> <p>Sborník má 215 stran formátu A4 a vychází v nákladu 200 kusů v ceně 190 Kč. Prodejní místa: distribuční síť Kosmas, www.kosmas.cz, www.firma.kosmas.cz. Podrobné informace zde
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.