pondělí
21. října 2024
svátek slaví Brigita
Skleněná plaketa s logem START FILM FESTU pro vítěze
© www.kr-vysocina.cz



První ročník festivalu studentské filmové tvorby

BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM: Pětidenní filmový maraton START FILM FEST nabitý nejen promítáním snímků, ale také řadou workshopů a inspirativních setkání přinesl do letní Bystřice nad Pernštejnem novou energii. Na Vysočinu se sjeli odborníci na animaci, reklamu, speciální efekty, ale také středoškolští a vysokoškolští studenti audiovizuální tvorby, kteří soutěžili se svými díly. Festival uspořádal Kinematograf bratří Čadíků za podpory Kraje Vysočina a města Bystřice nad Pernštejnem.

Autor článku: 
luk

„Ve festivalu, který podporuje kreativitu a rozhled mladých začínajících filmařů, vidím velký potenciál. Navíc region Bystřicka vzal myšlenku výrazně za své a festival podpořil v různých ohledech. Například naše krajská Vyšší odborná škola a Střední odborná škola zemědělskotechnická poskytla prostory pro konání worskopů,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková, která ocenila profesionální přípravu i realizaci nového projektu. Účastníky festivalu přijela pozdravit na zahajovací večer a na závěr předala vítězům soutěže ocenění v podobě skleněné plakety s logem START FILM FESTU.

Zahajovací snímek Účastníci zájezdu osobně uvedl spisovatel Michal Viewegh, který po celý víkend vedl workshop zaměřený na tvůrčí psaní. Na Vyšší odborné škole a Střední odborné škole zemědělskotechnické se uskutečnily i další zajímavé workshopy, zacílené na strategické návštěvníky festivalu – studenty středních i vysokých škol, které se ve výuce soustřeďují na audiovizuální tvorbu, ale také na všechny další nadšence, kteří se jakkoli zajímají o film. Například animátorka Monika Pavlová vedla workshop na téma ploškové animace, filmový režisér Radim Špaček zaštítil téma filmové tvorby, reklama byla v režii reklamního dramaturga Martina Bezoušky a speciální efekty představil trikový výtvarník Boris Masník. Po skončení dílen se navíc pravidelně promítalo pod širým nebem na bystřickém Masarykově náměstí a v bystřickém Kulturním domě, kde se představily mimo jiné filmy festivalových hostů. Návštěvníci mohli zhlédnout i dva bloky studentských filmů, které soutěžily o cenu festivalu START FILM. Z celkem 70 zaslaných filmů bylo do soutěžního výběru zařazeno přibližně 30 snímků ze středních a vysokých škol. Odborná porota složená z lektorů workshopů z nich vybrala vítěze v kategoriích animace, dokument a hraný film.

Výsledky najdete zde.

Zdroj a a více informací ZDE

 

 

 

Prvního ročníku se zúčastnila zhruba padesátka filmových nadšenců, kteří stejně jako další zájemci můžou navštívit i plánovaný druhý ročník START FILM FESTU. Opět v Bystřici nad Pernštejnem se uskuteční v termínu od 5. do 10. srpna 2017.

 

Skleněnou plaketu prvního ročníku festivalu, přebírali vítězové jako ocenění.

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024

ČR: V těchto dnech vyšlo nové album Vteřiny, měsíce a roky, které je výsledkem třetí spolupráce Vladimíra Mišíka s producentem Petrem Ostrouchovem, po předchozích úspěšných albech Jednou tě potkám (2019) a Noční obraz (2021), která získala dohromady sedm cen Anděl. Vladimír Mišík na novém albu přináší patnáct nových písní se čtyřmi texty Michaela Žantovského, šesti vlastními texty, dále již tradičně zhudebněné básně oblíbených autorů – Jiřího Dědečka, Jana Skácela, Josefa Kainara a Františka Gellnera, a také jeden text Tomáše Belka, Ostrouchovova někdejšího souputníka z kapely Sto zvířat. Autorem hudby dvou písní je Vladimír Mišík, ostatní texty zhudebnil Petr Ostrouchov.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
18.10.2024