<p>ZLÍN: Nový divadelní projekt o poznávání současného evropského divadla Zlínské kroky do Evropy startuje od listopadu v Městském divadle Zlín. Během divadelní sezony 2011/2012 se v Dílně 9472 představeí čtyři evropské země: Německo, Francie, Itálie a Polsko. První díl bude věnován Německu.</p> <p>Velký německý večer mohou diváci zažít v pondělí 21. listopadu v 19 hodin v Dílně 9472. Uvidí hru německé autorky Ulrike Freisingové s názvem Cesta k moři v režii studenta režie DIFA JAMU Lukáše Kopeckého. Hru přeložil Michal Kotrouš. Umělci budou na české premiéře také přítomni a lidé si s nimi budou moci popovídat. Navíc nebude chybět ochutnávka německé kuchyně a německá diskotéka. Večer připravuje divadlo ve spolupráci se studenty režie, dramaturgie, scénografie a divadelního manažerství Divadelní fakulty JAMU Brno a Goethe-Institutem Praha. Moderátorem večera bude dramaturg Vladimír Fekar.</p> <p>„Cesta k moři je melancholický i humorný příběh, v němž se díky tragické náhodě prolnou životy dvou párů. Diváky čeká retrospektivní rozplétání osudů postav a překvapivých souvislostí. Postavami hry jsou starší pár (a jejich dcera) a mladší pár. Díky nehodě se setkávají různé generace a my máme možnost nahlédnout do jejich charakterů. Přes tragičnost zápletky je osudové setkání postav zobrazeno s humorem a v komediálním tempu, hra se lehce pohybuje mezi drsným a vtipným, mezi smutným a veselým,“ popisuje dramaturg Vladimír Fekar.</p> <p>Ulrike Freisingová (*1979) studovala psychologii a scénické psaní v Berlíně, kde pracuje jako psycholožka a autorka na volné noze. Její hra Cesta k moři byla v roce 2009 oceněna prestižní cenou pro mladé dramatiky Kleist-Förderpreis für Junge Dramatiker a uvedena v roce 2010 v divadle Kleist-Forum ve Frankfurtu nad Odrou. Také její další hry Feuerlaufen získávají ocenění (2008: Kulturförderpreis<br /> Friedrichshafen)</p>
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.