TEPLICE: Česká hudebnice Monika Srncová se opět vrací do České republiky, aby uskutečnila měsíční turné cestovatelských a kulturních přednášek o Kanárských ostrovech, které před 20 lety přijala jako svůj druhý domov. Tentokrát nám přiblíží Karneval, jeho historii, proměnu v průběhu času a hlavně jeho speciální rysy a rozdíly mezi jednotlivými ostrovy. Toto turné nás podporuje v projektu "Šuhajky", jehož cílem je sdílet tradiční kulturní dědictví České republiky v zahraničí.
Turné je určeno k podpoře financování projektu „Šuhajky“, který si klade za cíl dokumentovat a vzájemně prezentovat tradiční kulturní dědictví České republiky v zahraničí. V rámci přednášky můžete podpořit projekt a získat menší předměty tradiční lidové výroby, jako jsou velikonoční kraslice, výrobky z kukuřičného šustí nebo zdobené technikou modrotisku, keramiku či publikace věnované lidové hudbě a folklóru Čech, Moravy a Slezska.
CANARIAS ORIGIN je vzdělávací projekt, který využívá kultury a hudby jako interkulturního mostu, aby se Kanárské ostrovy dostaly do povědomí z bližšího kulturního pohledu rezidenta, a jež podporuje motivaci ke studiu španělštiny a hispánských studií. Iniciativa spolupracuje s muzei, knihovnami, univerzitami, školami a hudebními ústavy.
ŠUHAJKY PROJECT je vzdělávací a kulturní projekt tradičního i klasického žánru, který ve Španělsku více než 5 let podporuje a propaguje českou kulturu a hudbu. Projekt byl již prezentován nejen na souostroví ale i v Národním národopisném muzeu v Madridu. Kromě českých koncertů a přednášek se realizují i srazy bilingvních i nových rodin většinou za doprovodu nějaké kulturně-výchovné aktivity.
MONIKA SRNCOVÁ (Soprano, hudebnice a umělecká ředitelka)
Umělkyně s 20letou mezinárodní kariérou se narodila v bývalém Československu, kde se vždy zajímala o hudbu a kulturu. V roce 1998 absolvovala ZUŠ v Brně, kde byla členkou a sólistkou několika skupin věnujících se duchovní a lidové hudbě. Od svého příchodu do Španělska před 19 lety tvoří divadelní představení pro divadla a hotely se specializací na tanec a akrobacii s ohněm. Její vystoupení ji zavedlo do zemí jako Tunisko, Indie, Egypt nebo Anglie. Na Tenerife absolvovala studium v oboru housle a viola pod vedením Branimira Hristova a Macareny Pesutic na Vysoké konzervatoři v Santa Cruz de Tenerife. Kromě toho studovala operní zpěv u kanárské sopranistky Carmen Acosta. Zúčastnila se mistrovských kurzů mimo jiné u Nancy Fabiola Herrera, Martha Matheu (Liceum), Ricardo Estrada a Raquel Lojendio. Jako sólistka vystupovala v Madridském etnografickém muzeu, Národním muzeu v Praze, Muzeu Casa Abaco, Divadlu Timanfaya, Tenerife Royal Casino, Mapfre Guanarteme Foundation, La Laguna Paraninfo nebo Infanta Leonor Theatre. Byla členkou několika skupin na festivalech jako Xeroxen (Kulturní centrum El Tanque), Zarzuela Festival (Guimerá Theatre), Fimucité Festival (Guimerá Theatre), Contemporary Ensemble (spolupráce s Tenerife Symphony Orchestra) a v hudebních cyklech komorní hudby v místech, jako je Národním muzeum výtvarných umění Tenerife nebo divadlo Infanta Leonor.
© Monika Srncová, Projekt Šuhajky a Canarias Origin, Santa Cruz de Tenerife, Španělsko, telefon: +34 690 307 313
Vstupné 70,- Kč
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.