středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada



Projekt Oživlé památky skončil

V letošní návštěvnické sezoně byl na středočeských objektech, které jsou ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ), zrealizován projekt nazvaný Oživlé památky. Příslušné pamětihodnosti v něm byly představeny jako živá místa, kam má smysl se i nadále vracet. NPÚ prezentoval během hlavní sezony památky tak, aby v nich byly pro návštěvníky připraveny akce na aktuální téma. Zájem byl takový, že často bylo nutné vstupenky rezervovat.

Zatímco v květnu bylo možné se podívat do prostor, kam je při běžných prohlídkách vstup zapovězen, v červnu patřily hrady a zámky především dětem. V červenci se hradní brány otevřely až po setmění a v srpnu byla v hradních areálech představena nejrůznější klasická řemesla. Posledním tematickým měsícem bylo září, kdy se památky představily jako „hvězdy stříbrného plátna“. Byly zde totiž připomenuty slavné filmy a pohádky, které se na jednotlivých hradech a zámcích natáčely.

Ředitel středočeského pracoviště NPÚ Ing. arch. Vojtěch Láska vytahuje z osudí soutěžní pas, jehož majitel bude mít možnost strávit noc na KarlštejněSočasně s tematickými měsíci probíhala na památkových objektech ve správě NPÚ věrnostní soutěž nazvaná „Vyhraj noc na Karlštejně“.  Až do konce října mohli návštěvníci prostřednictvím soutěžních pasů získávat razítka z památkových objektů a těm nejvěrnějším návštěvníkům, kterým se podařilo získat šest razítek, byl umožněn vstup na zbývajících osm památek zdarma. Na závěr se mohli soutěžící zúčastnit slosování o hlavní cenu – Noc na Karlštejně. Na územní odborné pracoviště středních Čech v Praze byly denně doručeny desítky soutěžních pasů.

Slosování proběhlo druhého listopadu 2009 a šťastnou výherkyní se stala Lucie Votavová, na níž čeká noc a snídaně v hradním purkrabství a speciální prohlídka celého hradu Karlštejna. Projekt Oživlé památky byl zaměřen především na domácí turisty a jeho cílem bylo ukázat památky v novém světle – jako živá místa, kde se stále něco děje. Projekt lze hodnotit jako velice úspěšný, a tak NPÚ hodlá i příští sezonu s podobně zaměřeným projektem pokračovat.

Hrady a zámky ve správě středočeského pracoviště NPÚ utržily v letošní sezoně o téměř 5 % více než v loňském roce, nárůst představuje přibližně 2,5 mil. Kč. Největšími rekordmany jsou zámek v Hořovicích a klášter v Sázavě, kde se tržby meziročně zvýšily o 33 a 25 %. V Hořovicích měli návštěvníci možnost projít zcela novou prohlídkovou trasou věnovanou posledním majitelům zámku, na Sázavě zase mohli obdivovat čerstvě odhalené barokní fresky v ambitu kláštera.

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

ČR: Znáte kreslené vtipy Miroslava Kemela? Někdy trefně komentují aktuální dění, přičemž nešetří žádné politické veličiny, jindy se zasmějete vcelku nevinným anekdotám se zvířátky. Autor jich nakreslil stovky a tisíce, protože se touhle tvorbou profesionálně zabývá už od 90. let. Potěšením a relaxací je mu muzika, skládání písniček a vystupování s vlastní kapelou, ke které se občas přidává i zpěvák a herec Vladimír Javorský.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Články a komentáře
07.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024