KARLOVY VARY: Karlovarské muzeum veřejnosti připomene dění pohnutých dní konce roku 1989 projektem nazvaným 1989 - Cesta ke svobodě. Připravovaná výstava na Nové louce zavede návštěvníky do poválečné historie Československa a Karlových Varů. Dějiny totalitního komunistického režimu ukáže společně s vývojem a deformacemi v lokálním rámci města a okolí. Koncepce výstavy chronologicky shrnuje události od padesátých do osmdesátých let minulého století. Největší pozornost věnuje hlavním mezníkům ve vývoji a úpadku komunistického režimu.
Expozice je rozčleněna do tří místností. První z nich představí padesátá a šedesátá léta, druhá pak léta normalizace, jako konfrontaci totalitního systému se vznikající kulturní a posléze politickou opozicí. Tu tvořila Charta 77 a underground. Finální část se věnuje roku 1989 a jeho vyvrcholení v listopadových událostech, které po čtyřiceti letech znamenaly pro občany Československa opětovné získání svobody.
Součástí vernisáže se stane také křest stejnojmenné publikace věnované památce zesnulého karlovarského/hornoblatenského disidenta Jindry Konečného. Kniha se na rozdíl od výstavy zaměřuje především na vlastní dění konce roku 1989 v Karlových Varech. Čtenáře provede revolučním kvasem karlovarských ulic a institucí, představí hlavní osobnosti a události listopadových dní. Text doplní autentické fotografie a dokumenty. Druhou část publikace tvoří rozhovory autora se třemi významnými osobnostmi, které se tehdejšího dění aktivně účastnily.
"Dvacet let uplynulo od revolučních dnů a nutno podotknout, jak zvláštní bylo pozorovat, kterak lidé zapomínají a jejich vzpomínky na dvě dekády vzdálené děje blednou. Na kteroukoli událost pohlížejí tehdejší účastníci rozdílně a interpretují ji odlišně od ostatních. Tak to ostatně při historických předělech bývá; hektičnost a horečnatost vypjatých chvil nabývá vrchu, euforie a emoce převládají. Historická paměť ztrácí jasné kontury, i když se jedná o relativně krátkou časovou distanci."
Vernisáž výstavy "1898 - Cesta ke svobodě", kterou připravilo KMKK, p.o., Muzeum Karlovy Vary ve spolupráci s Muzeem Klingenthal, Muzeem Policie ČR v Praze, knihovnou samizdatové a exilové literatury Libri Prohibiti v Praze a Technickým muzeem v Praze proběhne v neděli 18. listopadu 2009 od 17,00 hodin.
Výstava potrvá do 31. ledna 2010.
Více informací naleznete na: www.kmkk.cz a www.kvmuz.cz
Muzeum Karlovy Vary,
Nová louka 23
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.