úterý
19. října 2021
svátek slaví Michaela
Plakát
© Archiv pořadateleProjekt MFO „FRAKY DOLŮ! aneb Filharmonici, jak je neznáte“ míří na koncertní podium

OLOMOUC: Původní filmový projekt Moravské filharmonie Olomouc FRAKY DOLŮ! se několik měsíců po premiéře v Kině Metropol dočká své koncertní verze. Dechové kvinteto MFO – Moravia Quintet i během letních měsíců nezahálelo a pro své posluchače intenzivně připravovalo repertoár celovečerního koncertu se scénickou složkou, který opět posluchačům přinese nejznámější filmové melodie z pera aranžéra, autora celého projektu a především také fagotisty Jana Dvořáka.

21.10.2021
Autor článku: 
Kateřina Dvořáková

Enormní počet zhlédnutí filmu včetně mimořádně pozitivních ohlasů nás všechny motivoval k naplnění původní myšlenky filmu, tedy přenést tento projekt na koncertní pódium a umožnit našim posluchačům filharmoniky poznat tak trochu jinak, bez naší „škrobené tváře“, ukázat spektrum zvukových a výrazových možností klasického dřevěného kvinteta a rovněž oslovit a mít možnost přivítat v naší domovské Redutě posluchače, kteří na koncerty MFO standardně nezavítají. Jsme nesmírně potěšeni, že díky neutuchající podpoře MFO, ale i přízni našich věrných mecenášů a partnerů a spolu se zmírněním protiepidemických opatření, můžeme tento smělý záměr realizovat již na podzim letošního roku“, čímž Jan Dvořák objasňuje motivaci vzniku koncertní verze projektu.

Režijní zpracování koncertní verze projektu je opět spojeno se jménem výrazné olomoucké umělecké osobnosti, s pěvcem a režisérem Vojtěchem Pačákem. Posluchači se rovněž mohou na podiu těšit na, již z filmu známé, hlavní hrdiny v podání členů Moravia Quintetu, bicistu MFO Ladislava Bilana, či pěvkyni Moravského divadla Olomouc Vendulu Pumprlovou. Pěveckou složku koncertu rozšíří pěvecký sbor Mladší Campanella pod vedením sbormistryně Anny Králové. V rámci koncertu se publiku rovněž představí nový koncertní mistr MFO, vynikající mladý houslista Patrik Sedlář, klavírního partu se pak ujme Richard Mlynář. Koncert bude průvodním slovem rámovat herec a moderátor Jan Šprynar.

Během koncertního provedení programu zazní nejen již známá aranžmá filmového zpracování projektu, ale Moravia Quintet posluchače nově přenese mj. na Černou perlu prostřednictvím melodií fantasy série Piráti z Karibiku, společně s Tomem Hanksem posluchači prožijí dramatický příběh a romanci v Terminálu newyorského letiště, s Kevinem McCallisterem si uvědomí, jak nebezpečné je zůstat během vánočních svátků Sám doma, ale také si připomenou mrazivé svědectví holocaustu a snahu na záchranu více než tisíce polských Židů díky Schindlerově seznamu.

Ředitel MFO Jonáš Harman k plánovanému koncertu dodává: „Mimořádný komorní koncert „Fraky dolů!“ sice vychází a navazuje na stejnojmenný úspěšný filmový počin Moravia Quintetu, ale v podobě živého koncertního vystoupení dostává projekt zcela nový rozměr, který přinese posluchačům unikátní zážitek. A to nejen hudební, ale také vizuální, neboť pódium Reduty se v tento večer promění v dějiště scén z hned několika světoznámých filmů. Každý, kdo se rád nechává vtáhnout do děje nejen hollywoodských trháků, by proto neměl 21. října v Redutě chybět!“

 

Účinkují: Moravia Quintet (Petr Hladík – flétna, Jan Kučera – hoboj, Lukáš Broda – klarinet, Milan Křeháček – lesní roh, Jan Dvořák – fagot), Vendula Pumprlová – zpěv, Ladislav Bilan – bicí, Patrik Sedlář – housle, Richard Mlynář – klavír, pěvecký sbor Mladší Campanella a další

Režie: Vojtěch Pačák
Autor projektu, dramaturgie a aranžmá: Jan Dvořák
Průvodní slovo: Jan Šprynar
Choreografie: Barbora Šanderová
Termín a místo konání: 21. 10. 2021, 19.00, Reduta Olomouc
Předprodej vstupenek: https://mfo.enigoo.cz/app/tickets/events/419
Více informací na www.mfo.cz

Mohlo by vás také zajímat...

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Uherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce. Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci a v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Anonymní autor, který v některých svých dílech parafrázuje světoznámého streetartového umělce Banksyho, si vysloužil přezdívku “Slovácký Banksy”. Kde se vzal a proč si vybral ke svému uměleckému projevu právě Uherské Hradiště? A kdo mu ve virtuálním prostoru vdechl život? Po jeho stopách se můžete vydat, pokud si nainstalujete do svých chytrých telefonů aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Najdete je na Google play i App Store.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
18.10.2021

PRAHA-ČR: DNE 14.. října 2021 předal ministr kultury Lubomír Zaorálek v Zrcadlové kapli Klementina ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2021“. Knihovnou roku 2021 v kategorii „základní knihovna“ se stala Obecní knihovna ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z Hlavního města Prahy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.10.2021

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
19.10.2021

ZAHRANIČÍ: Před čtyřmi lety putoval vozíčkář s roztroušenou sklerózou Honza Dušek spolu se svým týmem 640 km Španělskem do Santiaga de Compostely. Nyní se mu tým v čele s organizátorem Petrem Hirschem rozhodl splnit další sen - dopřát expedici na Ukrajinu s názvem ČERNOBYL NA KOLEČKÁCH.

zahraničí
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Handicap
Co se děje
15.10.2021