<p>PRAHA: Ministerstvo kultury vydalo u příležitosti společné reaktivní monitorovací mise Centra pro světové kulturní dědictví a ICOMOS zaměřené na hitorické centrum Prahy tiskové prohlášení:</p> <p>Mezivládní výbor pro světové kulturní dědictví UNESCO prozkoumal na svém 33. zasedání ve španělské Seville v červenci 2009 stav památkové péče o Historické jádro Prahy – statek zařazený do Seznamu světového dědictví UNESCO. V následně vydaném rozhodnutí (v červenci 2009) Výbor vyjádřil hluboké znepokojení nad eventuálními dopady tunelového komplexu Blanka na Historické jádro Prahy a zároveň konstatoval nedostatek dostupných informací a nedostupnost posouzení dopadu tohoto projektu na atributy a hodnoty statku. Z těchto důvodů požádal českou stranu, aby k tomuto projektu urychleně poskytla veškeré podrobnosti. Informace sice byly Centru světového dědictví předány již před zmíněným zasedáním Výboru (jehož je Centrum sekretariátem), do materiálů pro jednání Výboru však již nemohly být z organizačních důvodů zahrnuty. Výbor proto vyslal do Prahy tzv. reaktivní monitorovací misi (zástupce Centra pro světové kulturní dědictví a zástupce nevládní organizace ICOMOS), aby na místě ověřila situaci.</p> <p>Návštěva mise, která se uskutečňuje v těchto dnech na základě pozvání ministra kultury Václava Riedlbaucha ze srpna 2009, je podle rozhodnutí Výboru zaměřena na dopady tunelového komplexu Blanka na historické jádro Prahy, na nové návrhy řešení dopravy, navrhované změny na Václavském náměstí, možný vznik pražské Musejní míle a na budoucnost historických nádraží. Mise se též sešla s představiteli občanských sdružení dle svého vlastního výběru, aby vyslechla jejich stížnosti. Při svých jednáních však důsledně postupovala podle zásady „nechť je slyšena i druhá strana“ . </p> <p>Experti byli m.j. seznámeni s dokumenty a nástroji, které používá Útvar rozvoje MHMP a Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu MHMP a Národní památkový ústav k ochraně kulturního dědictví Pražské památkové rezervace, navštívili stavbu tunelu Blanka, osobně se seznámili s dopravním zatížením magistrály a ulic Žitné a Ječné a na druhé straně s bezpečným provozem ve vybudovaných tunelech. Navštívili pražská nádraží a prostudovali plány na jejich budoucí využití. Mimo to se mise seznámila s probíhající rekonstrukcí Karlova mostu a se stávající a připravovanou zástavbou Pankrácké pláně. Mise byla informována, jak Útvar rozvoje MHMP využívá doporučení Výboru pro světové dědictví pro dostavbu Pankrácké pláně i při posuzováni dalších rozvojových plánů, např. při hledání budoucí podoby Žižkovského nákladového nádraží.</p> <p>Zpráva, kterou společná reaktivní monitorovací mise UNESCO/ICOMOS na základě svého průzkumu v terénu zpracuje, bude předložena 34. zasedání Výboru pro světové kulturní dědictví v Brazílii v červenci 2010. Jedině tento výbor může přijmout eventuální další rozhodnutí týkající se historického jádra Prahy.</p>
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.