<p>PRAHA: V 11. ročníku literární soutěže Internet a můj handicap zvítězil vozíčkář Jiří Mára z Přerova. Protože nemohl přijet na vyhlášení výsledků, které proběhlo 28. března na konferenci INSPO v Kongresovém centru Praha, účastníci zhlédli alespoň jeho krátký videoprofil.</p> <p>Cena 7000 korun od Ery mu bude zaslána na účet.</p> <p>Jirka Mára se stal prvním českým vozíčkářem, který navštívil a procestoval pět kontinentů. Probíhá to vždy tak, že Jirka nejprve od počítače cestu připraví, zjistí, která zajímavá místa by měli navštívit, při tom hledí, jak jsou přístupná pro vozíčkáře. A pak vyrazí celá rodina na cestu. Otec ve funkci řidiče a kameramana, maminka fotografuje a zpravidla sestra doplňuje výpravu jako Jirkova asistentka a řidička vozíku. Z cest vydali už 9 netradičních cestopisných knih a 8 dokumentárních filmů a přednášejí o svých zážitcích na mnoha besedách po celé republice.</p> <p>Na druhém místě skončila hluchoslepá autorka Dana Ťukalová z Prahy, která převzala na místě z rukou Jitky Švejcarové, specialistky společenské odpovědnosti Československé obchodní banky, cenu ve výši 5000 korun. </p> <p>Třetí místo obsadila a 3000 korun získala Olga Vyskočilová z Červeného Újezdu. </p> <p>Letos se do soutěže přihlásilo celkem 30 autorů se zdravotním postižením. Všechny soutěžní příspěvky budou zveřejněny na webu v příštích dnech.<br />
Již nyní se však můžete podívat na videoprofily tří vítězů ZDE
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?