VIMPERK: Ministr kultury Daniel Herman a ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková dnes svým podpisem stvrdili zahájení obnovy vimperského zámku. Hradozámecký komplex ukrývající ve svém nitru mimo jiné gotickou věž, renesanční záklopové stropy, ale i sérii secesních výmaleb, se po obnově právem zařadí mezi ostatní vyhledávané turistické cíle na Šumavě i v Pošumaví.
„Po převodu zámku do správy NPÚ v roce 2015 oznámilo Ministerstvo kultury záměr provést revitalizaci a zpřístupnění zámku veřejnosti. Velice mne těší nejen jako ministra kultury, ale i jako jihočeského rodáka fakt, že po čase projektových příprav může slibovaná obnova za přispění fondů Evropské unie začít. Vimperský zámek je od roku 2010 národní kulturní památkou a bezesporu si naši pozornost a péči zaslouží,“ uvedl při slavnostním zahájení ministr kultury Daniel Herman.
„Zámek jsme převzali před dvěma lety v neuspokojivém stavu. Zdivo a omítky jsou značně narušené, dřevěné prvky napadené dřevomorkou, velká část interiérů se nachází v havarijním stavu a návštěvnické a provozní zázemí je jen provizorní,“ hodnotí stav areálu před započatou obnovou generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Budoucnost však vidí optimisticky: „To vše by se mělo ale během několika let změnit. Získání prostředků z evropských fondů umožní jeho významnou památkovou proměnu. Pevně věřím, že po obnově se stane nejen nepřehlédnutelnou dominantou v širokém okolí, ale též vyhledávaným turistickým cílem.“
Její slova potvrzuje i ministr kultury Daniel Herman: „Jsem přesvědčen, že projekt NPÚ je krok správným směrem. Po celkové rekonstrukci bude areál opět zpřístupněn veřejnosti a zvýší se tak nejenom návštěvnost zámku, ale i celého regionu. Povinností nás všech je uchovávat a pečovat o naše kulturní dědictví pro další generace. Děkuji všem, kteří se na náročných přípravách podíleli, protože díky jejich úsilí se Vimperk zařadí mezi naše přední památkové skvosty.“
Zámek se dočká zasloužených oprav po téměř čtvrt století čekání.
Ceá TZ je přioložena.
Historie skrytá v destrukci
Státní zámek Vimperk se zařadil mezi památky Národního památkového ústavu teprve 1. 1. 2015. Do jeho správy přešel ve velmi špatném stavu způsobeném především dlouhým obdobím zanedbané údržby. Na státním zámku Vimperk proto nyní nenajdete klasické prohlídkové trasy vybavené nábytkem, koberci a obrazy, naopak máte možnost vidět zámek zdevastovaný, ještě před zahájením oprav.
Co však může být zajímavějšího, než objevovat zámek před zahájením prací?
Prohlédnout si ho v jeho nejčistší podobě, nechat ho, ať k Vám promlouvá skrze detaily. Všímejte si prvků na oknech, odhalených kousků starých výmaleb, stropů či podlah... Nejzajímavější na hradech a zámcích je přece jejich historie a tu má zámek Vimperk skutečně bohatou.
Mgr. Jan Cieslar, tiskový mluvčí
Valdštejnské nám. 3/162
118 01 Praha 1 – Malá Strana
T.: +420 257 010 206
M.: +420 724 511 225
E.: cieslar.jan@npu.cz
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.