ČR: ProART zveřejnil VEČERNÍ PROGRAM svého jubilejního XX. ProART Festivalu v šesti městech. Uskuteční se od 15. 7. v Moravském Krumlově, Brně, Slavonicích, Jičíně a Praze. Poslední zastávkou bude Olomouc na přelomu září a října. Večerní produkce představí vyučující lektory a další hosty v tanečních, divadelních, koncertních a diskuzních produkcích. Na účastníky festivalu čekají tradiční umělecké dílny v žánrech tanec, herectví, zpěv, hudba, psaní, fotografie. Vyučovat bude 36 lektorů. Letošní ročník nese motto: “Ohlížej se vpřed.” Je to jistá retrospektiva a bilance festivalu po dvaceti letech.
Hlásit se na ProART Festival můžete ZDE. Večerní program naleznete ZDE.
Ředitel festivalu Martin Dvořák k večernímu programu letošního ročníku: “Je tvrdým oříškem, jak s omezeným rozpočtem naplnit naše představy. Nicméně se nám podařilo vytvořit reprezentativní program necelé třicítky večerů za účasti našich lektorů a dalších festivalových hostů napříč všemi žánry. Festival otevře v Moravském Krumlově hvězdný klavírista Lubomyr Melnyk, v Brně naopak zpěvačka Naďa Válová a pěvkyně Kateřina Beranová. Velkou radost mám z projektu BrookDale kubánského choreografa Lazara Godoye, který se k nám vrací asi po sedmnácti letech. ProART Company reprezentuje s projekty Rozhovory s útěkem, Immortal Beloved a Bez doteku. Řada večerů je diskuzních nebo plně improvizačních. Setkají se na nich lektoři všech žánrů jako například Veronika Žilková, Zdeněk Bína nebo Nataša Novotná. Věřím, že to bude žhavé léto s XX. vydáním ProART Festivalu.”
Za finanční podpory: st. m. Brno (220 tis. Kč), Ministerstvo kultury (80 tis. Kč), SFK (45 tis. Kč), Královéhradecký kraj (74 tis. Kč), město Olomouc (30 tis. Kč), Olomoucký kraj (50 tis. Kč), Rakouské kulturní fórum (35 tis. Kč), Nadace Život umělce (10 tis. Kč)
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.