PRAHA: Od 4. do 10. července 2022 otevře Studio ALTA Dům odpočinku. Část prostor pražské Invalidovny se promění v dočasné útočiště pro všechny unavené a nabídne program tematizující odpočinek teoreticky i prakticky. Studio ALTA tak navazuje na svou dramaturgickou linku reflektující potřebu péče nejen v uměleckém prostředí a snahu příbuzná témata otevírat a sdílet.
Týden v Domě odpočinku je nejen příležitostí oddechnout si, ale zejména možností reflektovat potřebu odpočinku v prostředí orientovaném na výkon. Jeho program bude věnovaný nerušenému odpočívání v místnosti plné dek a polštářů a každý den bude doplněn o různorodé praxe a konverzace umožňující odpočinek aktivně zažívat i kriticky reflektovat.
Do konkrétní podoby programu se navíc může zapojit každý, a to s libovolnou aktivitou k odpočinku se vztahující. Cvičeními, kolektivním snění, diskuzí, přednáškou, rituálem, sdílením, micro-performance či workshopem. Opencall je otevřen až do naplnění kapacity odpočinkového týdne v ALTĚ.
„Pokud nám je odpočinek dopřán, a pokud jsme si ho schopni dopřát, vyplňuje často pouze nejnezbytnější prázdná místa mezi jednotlivými pracovními aktivitami. Chceme se tedy zamýšlet nad odpočinkem tak, abychom byli schopni jeho hodnotu a důležitost obhájit před ostatními i sami před sebou. Sdílet zkušenost toho, jak odpočívat v momentech, kdy se nám v emailové schránce vrství nevyřešená práce a kdy se blíží termín zaplacení nájmu.“ říká o Domu odpočinku jeden z facilitátorů projektu, kurátor Studia ALTA Petr Dlouhý.
Dveře Domu odpočinku se otevřou každý den od 15:00 do 21:00, o víkendech pak od 14:00. Aktivity budou přístupné zdarma s možností dobrovolného příspěvku – v rámci zavedeného systému Pay What You Can Studia ALTA.
Více informací na https://bit.ly/3aRzbfs
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.