ČR: Děti nejsou slaboduché. Tak proč tolik tvorby pro děti působí, jako by snad byly? „Je to takové hloupoučké, ale dětem se to líbí,“ povzdechují někdy rodiče a se zaťatými zuby se svými potomky leccos vydrží. Vzácný rybníček, do něhož se můžou děti i dospělí vnořit se stejnou radostí, se nyní pokouší rozšířit album Ptačí songy. Devět písní o ptácích české přírody, které poučí i pobaví, roztančí i rozdumají, vychází 1. května 2023. Ptačí songy vznikaly v průběhu roku 2022. Během předchozích dvou covidem poznamenaných let se proměnilo mnohé – mimo jiné lidé začali více oceňovat a vyhledávat procházky v přírodě a všímat si třeba i toho, co jim proletí nad hlavou. Mnozí rodiče také vstoupili do užšího kontaktu se vzdělávacím procesem svých dětí, díky distanční výuce se do něj museli často aktivně zapojit. Vznikala spousta vzdělávacích projektů, které jim v tom byly nápomocny. Pro jeden takový vytvořilo autorské duo Kateřina Eva Lanči a Anna Uhlířová první ptačí píseň...
Brhlíky. „Dámy brhlice, pánové brhlíci, všichni mají pásku přes oči jak zločinci, lítají jak kluzáky, až se tají dech, nazrzlí na bříškách, šedomodří na zádech,“ zpívá se v bujarém refrénu. Anna napsala text, Kateřina ho zhudebnila, nazpívala, zabrnkala na ukulele a už se nedalo nic dělat, křídla byla roztažena a letělo se. Záhy vznikla druhá píseň, třetí, čtvrtá, pátá. Zastavilo se to až na devítce.
Hravé i dravé
Vzhledem k tomu, že obě autorky byly v čase vzniku Ptačích songů matkami malých dětí, hravost byla od začátku neodmyslitelnou součástí projektu. Jak jinak, když z větší části vznikal na pískovištích, v hernách či domovech zaplněných hračkami a rozpustilým kvíkotem. Kateřina Eva Lanči, která se ujala vedení celé hudební stránky, byla nadšena, když hravá nálada zavládla i v nahrávacím studiu, mezi muzikanty s nanejvýš seriózní expertizou. Žofie Kašparová svou hrou na flétnu, Jiří N. Jelínek na housle, Dušan Čermák na bicí, Petr Tichý na kontrabas a Pavel Baxa na ukulele vytvořili unikátní ptačí svět, který nezná žánrové hranice.
Ptačí songy nejsou naivní dětské popěvky. Snahou autorek bylo dát každému ptákovi vlastní specifický hlas a muzikanti to jen umocnili. Od čimčaravé a štěbetavé vrabčí písně, až po dynamickou dravou píseň káně, album nabízí široké spektrum hudebních stylů, které potěší děti a neurazí ani hudbymilovné rodiče.
Kudy k vám?
Od 8. 5. 2023 bude album k mání na webových stránkách www.katerina evalanci.com.
Je možné zakoupit ho ve formě sběratelských pohlednic s QR kódem – touto jedinečnou vychytávkou sledujeme jak eliminaci plastů při výrobě, tak podporu trvanlivosti média (poté, co Kateřinin syn rozstříhal její oblíbená CD nůžkami, hledala jinou cestu, ekologičtější, důmyslnější).
Vychází 9 výtvarných děl od různých umělců ve formě černobílých pohlednic, které přistanou do schránek posluchačů. Je možné nechat je vybarvit vlastním dětem (anebo taky ne) a poté zarámovat a tak uchovat mnohem déle QR kód, který je na druhé straně.
Ztvárnění jednotlivých druhů ptactva se chopili umělci z ČR i ze zahraničí: Frances Sander, Jitka Pospíšilová, Kat de Mar, Eni Brander, Luboš Novotný, Anna Fink, Soňa Špačková, Žaneta Vojtíšková Fleknová, Christina Dumalasová.
QR kód dostanou posluchači nejen do schránek, ale i emailem, a tak bude možné hudbu kdykoliv znovu stáhnout, uložit, poslouchat a zpívat si a tančit.
Křest čekejte u Vltavy 11. 6. v 17:00, v Přístavu 18600 v Karlíně. Tam lze dorazit jak s kočárky, tak s pejsky a cvrlikat s námi a slavit i s dětmi, které zazpívali nejen na desce, ale objeví se i na pódiu. Slavnostní sudičkou se stane Milena Steinmasslová, ptáci kolem zobáky klapat budou v údivu.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.