neděle
4. června 2023
svátek slaví Dalibor
Logo
© Archiv pořadatelePřijďte se zamilovat, aneb Valentýnské rande naslepo… s knihou

KLADNO: V loňském roce přišla Středočeská vědecká knihovna v Kladně v květnu – měsíci lásky – poprvé s výzvou, aby si čtenáři vyzkoušeli, jak může taková schůzka naslepo s knihou vypadat. Pro velký zájem byla akce nakonec o týden prodloužena a vůbec znamenala poměrně velké oživení, jak pro čtenáře, tak i pro zaměstnance knihovny, především dámy. Svátek svatého Valentýna přirozeně nabídl možnost tuto úspěšnou akci zopakovat. Od 13. do 18. února nyní mají čtenáři možnost absolvovat Valentýnské rande naslepo. V půjčovně v 1. patře knihovny na ně již čeká hromádka knih připravená „randit“.


 

od 13.02.2023 do 18.02.2023
Autor článku: 
Jitka Hrušková

Ale v čem vlastně takové rande s knihou spočívá?

Čtenář si vybere z nabídky – do červeného obalu nepřehlédnutelně zabalených – utajených knih tu svou. Zvolenou knihu si u pultu nechá načíst jako běžnou třicetidenní výpůjčku. Poté, co si ji odnese domů, rozbalí a začte se, začíná jeho schůzka naslepo. Pokud by snad čtenář očekával, že v knihovně touto cestou najde životního partnera, bude asi trochu zklamán, i když nikdy nevíte, že? Hlavním smyslem akce je především přilákat do knihovny nové čtenáře a těm stávajícím nabídnout čtivo, po kterém by třeba za normálních okolností možná nesáhli. Získají tak možnost objevit pro sebe doposud neznámého autora či titul a rozšířit tak své literární obzory.

Programová a PR pracovnice Jitka Hrušková k tomu říká: “U reálné schůzky naslepo také nikdy nevíte, kdo přesně Vám přijde a přesně tak je tomu i u valentýnských výpůjček.“

Letošní „randění“ ovšem doznalo jistých inovací. Oproti tomu májovému již nejsou knihy genderově rozděleny na „ženské“ či „mužské“. Žádné nápovědy. A další změnou jsou malá valentýnská překvapení, které v několika utajených knihách čtenář může najít. Jaká? Kromě poukazu na knihu do vlastní péče či roční registrace do knihovny zdarma na některé účastníky „randění“ čeká exkluzivní soukromá prohlídka knihovny v doprovodu konkrétního pracovníka. Perličkou je prohlídka s ředitelem knihovny Romanem Hájkem osobně.

 

Kdy:                     13. – 18. 2. 2023

Kde:                     Středočeská vědecká knihovna v Kladně, ul. Gen. Klapálka 1641www.svkkl.cz

Co:                        Valentýnské rande naslepo… s knihou – akce na podporu čtenářství


 

Více podrobností naleznete na webu knihovny www.svkkl.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Odborné studie a recenze, Co se děje
02.06.2023

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.06.2023

PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní
Co se děje
02.06.2023

ČESKÁ LÍPA: Historickými zajímavostmi i nádhernou, méně známou oblastí láká k návštěvě památek i k turistice severní část naší země. Nejen historické tradice českých vládců, ale také budování církevních objektů utvářelo dnešní Českou Lípu s bohatstvím historické i současné církevní kultury.

Liberecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.05.2023