ZÁBŘEH: Od úterý 13. srpna bude v Zábřehu na náměstí Osvobození k vidění putovní výstava Nezapomeňme – listopad 1989 na střední Moravě. Realizátorem je nezisková organizace Post Bellum, konkrétně její olomoucká pobočka Paměť národa Střední Morava. Výstava bude postupně putovat a představí příběhy pamětníků ze Zábřehu, Litovle, Olomouce, Přerova, Hulína, Uherského Brodu, Vsetína a Rožnova pod Radhoštěm.
Na výstavě se mohou návštěvníci dozvědět, jak sametová revoluce a komunistický režim zasáhly do života devíti lidí ze Zlínského a Olomouckého kraje. Dočíst se mohou například o Stanislavu Zajíčkovi z Uherského Brodu a Ivaně Plíhalové z Olomouce, kteří na konci 80. let sbírali podpisy pro protirežimní petice, knihovnici Jarmile Mikuláškové z Rožnova pod Radhoštěm, která šířila samizdatovou literaturu a v listopadu 1989 se stala mluvčí Občanského fóra. Součástí výstavy je také příběh Boženy Šimanské z Přerova a její rodiny zasažené kolektivizací.
„Pamětníky naší výstavy dělí až několik generací. Jedni pamatují první republiku, kdy v jejich městě spolu ještě žili Češi, Němci, Židé a všechno mělo svůj přirozený řád. Jiní přišli na svět krátce po válce, kdy už byl tento svět v troskách. Někteří pak v šedesátých letech. Tehdy svitla nová naděje“, uvádí Petr Zavadil, ředitel Paměti národa Střední Morava. Přes rozdíly dané věkem, vlastním osudem i zkušenostmi, se však všichni shodují v jednom: nikdo z nich si dlouhé roky neuměl představit, že by se ve svém rodném Československu, ve svém městě dočkal vytoužené svobody. A všichni se jí dočkali. Všichni z toho byli šťastní a všichni se rozhodli osobně přispět k tomu, abychom o demokracii v naší zemi už nikdy nepřišli. Paměť národa jim za to děkuje. Stejně jako za důvěru, se kterou při natáčení vyprávěli svůj příběh,“ dodává Zavadil.
Výstava bude postupně putovat po náměstích a jiných veřejných prostranstvích měst Zábřeh (13. 8. –26. 8.), Litovel (27. 8. – 9. 9.), Olomouc (10. 9. – 23. 9.), Přerov (24. 9. – 7. 10.), Hulín (8. 10. – 21. 10.), Uherský Brod (22. 10. – 4. 11.), Vsetín (5. 11. – 18. 11.) a Rožnov pod Radhoštěm (19. 11. – 2. 12.) Vernisáž výstavy se uskuteční 13. srpna v 16:30 na náměstí Osvobození v Zábřeze.
Za podporu, bez níž by výstava nevznikla, děkujeme: Olomouckému kraji a Zlínskému kraji a také městům, kde bude výstava k vidění.
Výstava je součástí celorepublikového projektu Post Bellum – Nezapomeňme, do kterého se zapojilo přes 30 měst po celé České republice. V jeho rámci také proběhne 28. 10. Koncert pro Paměť národa či Ceny Paměti národa 17. 11. Více informací na www.nezapomenme.cz.
O Paměti národa Střední Morava
Paměť národa Střední Morava vznikla koncem roku 2017. Od té doby realizovala vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů, ve kterém žáci olomouckých základních škol zaznamenávali a následně prezentovali příběhy pamětníků z Olomouce. Pořádá také workshopy na školách přibližující studentům problematiku kolektivizace za pomoci autentických příběhů z Paměti národa. Významným úspěchem je zaznamenání dvaadvaceti příběhů pamětníků z Olomouckého kraje pomocí unikátní metody Eye direct. Aktivity pobočky můžete sledovat mimo jiné i na facebookové stránce Paměť národa Střední Morava.
Zdroj: Mgr. Petr Zavadil
Post Bellum, o. p. s.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?