neděle
5. února 2023
svátek slaví Dobromila
Broumovské diskuse
© Foto: Jaroslav WinterPrezidentští kandidáti a další hosté budou na 9. Broumovských diskusích diskutovat o solidaritě a sounáležitosti

BROUMOV: Právě byl spuštěn online předprodej vstupenek na 9. ročník konference Broumovské diskuse. Ten se uskuteční ve dnech 2.–5. listopadu 2022 v prostorách broumovského kláštera. Tématem konference je Solidarita a sounáležitost. Jeden z diskusních panelů bude hostit prezidentské kandidáty. Připraven bude i bohatý doprovodný program.

od 02.11.2022 do 05.11.2022
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Konference, na které se nespěchá. Takové je motto Broumovských diskusí, které počátkem listopadu pozvou do broumovského kláštera řadu inspirativních hostů z celé České republiky a letos nově i ze zahraničí. Mezi hosty bude i pětice prezidentských kandidátů.

Diskutovat se tentokrát bude na téma Solidarita a sounáležitost a na pódiu tak zazní mj. i tyto otázky: Cítíme evropskou sounáležitost? Kde jsou hranice solidarity? Jak funguje solidarita a sounáležitost v mezinárodních vztazích? Proč má solidarita omezeného trvání? Spojuje, nebo rozděluje solidarita společnost? Je solidarita přirozená lidská vlastnost? Jak souvisí solidarita s charakterem? Patří solidarita do politiky? Jak mohou politici přispět k pocitu sounáležitosti? Jakou roli hraje prezident v otázce solidarity a sounáležitosti?

„Téma solidarita a sounáležitost bylo v našem výběru na horních příčkách už déle, ale v březnu, kdy jsme téma definitivně potvrzovali, získalo kvůli agresi Ruska na Ukrajině určitou urgenci. Zároveň jsme si uvědomovali, že bude mít jiný význam v listopadu, po opadnutí až v té chvíli nevídané shody. Zároveň je to téma, které je aktuální po staletí i mimo kontext mimořádných aktuálních událostí a je třeba ho diskutovat, aby společnost mohla soudržně existovat s rozvíjet se,“ uvedl Jan Školník, zakladatel Broumovských diskusí a Agentury pro rozvoj Broumovska.

Svou účast již přislíbili tito hosté: Pavel Fischer, Danuše Nerudová, Petr Pavel a Josef Středula (kandidáti na prezidenta), Daniel Kroupa (politolog, pedagog), Mikuláš Kroupa (zakladatel a ředitel organizace Post Bellum), Karin Lednická (spisovatelka), Klára Šimáčková Laurenčíková (zmocněnkyně vlády pro lidská práva), Pavel Pola (rektor, kostel Pražského Jezulátka), Eugenie Číhalová (členka Rady vlády pro národnostní menšiny), Vojtěch Boháč (novinář), Jan Barta (investor, filantrop), Antonín Kokeš (podnikatel, filantrop) nebo Martin Vohánka (podnikatel, filantrop). Další jména jsou v jednání. Konferenci budou moderovat novináři Světlana Witowská, Michael Rozsypal, Veronika Sedláčková, Martina Mašková a Daniela Brůhová. 

Konference je přístupná veřejnosti, pro kterou bude připraven bohatý doprovodný program: koncerty Kristina Barta Quartet nebo Ivo Kahánka s laureátem mezinárodní soutěže Broumovská klávesa, prohlídka kláštera, ranní meditace, návštěva výstavy v Dětské galerii Lapidárium, společenská číše vína, mše v klášterním kostele či komentovaná prohlídka broumovské skupiny kostelů, která byla letos zapsána mezi národní kulturní památky.   

Vstupné na jednotlivé panely je 200 Kč, v nabídce je také zvýhodněný balíček na celý program konference nebo balíček na podporu konference. Vstupenky je možné koupit online na úvodní straně webu www.broumovskediskuse.cz. Konference se mohou zúčastnit také studenti středních a vysokých škol, pro které jsou vypisována pobytová stipendia. Podmínkou je napsání eseje a zaslání do 25. září. Z došlých esejí bude porota vybírat několik desítek těch nejzdařilejších.

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pořádá Broumovské diskuse ve spolupráci s neziskovou organizací Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Demokratická diskuse, Mír, Evropská identita, Vize vzdělanosti, Hrdinství a odvaha, Důvěra a porozumění, Hodnoty a společnost.

Statutárním partnerem konference je město Broumov. Hlavními partnery jsou Královéhradecký kraj, Jan Barta, Hobra – Školník, US Embassy, Raiffeisen Leasing, Konrad Adenauer Stiftung a Coca-Cola HBC Česko a Slovensko. Partnery jsou Podnikatelský klub Broumovska, Nadace OSF, Ztrade, Edumed, Saar Gummi, Martina Rosová, Grund, Centrum Walzel a Pixman. Hlavními mediálními partnery jsou Deník N a ČRo Plus, mediálními partnery jsou ČRo HK, Katolický týdeník, Naše.broumovsko.cz a Místní kultura. Regionálními partnery jsou Strategická rada regionu Broumovsko, Benediktinské opatství sv. Václava, Maiwaldova akademie a Agentura pro rozvoj Broumovska.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: S novým rokem přichází také Místní kultura s formátem podcastu, který je dnes součástí většiny internetových médií. PODCAST MÍSTNÍ KULTURY přináší dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Autorsky ho bude připravovat zkušená rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
05.02.2023

LIBOCHOVANY: Pro milovníky starých pověstí mohu nabídnout výpravu na místo, které již je na mapě označeno, ale značené cesty tam nevedou. Odměnou vám může být nezvyklý výhled a na místě si můžete pustit v případě dostatku dat i audiovizuální zpracování pověstí o tomto místě.

Libochovany leží na tak zvané lysecké trati. To je železniční trať z Lysé nad Labem do Děčína. Když vystoupíte v Libochovanech, kde je i krásný opravený ale nepřístupný zámek, je zapotřebí vyndat mapy v mobilní aplikaci. Severovýchodně od obce se tyčí pás zalesněných vrchů a jeden z nich je označen Čerťák.

Dojdete pod něj již zarostlou úvozovou cestou. Je to vrch plný skalnaté suti. Na něj musíte vystoupit vlastní cestou okolo bývalého lomu s velkým převýšením. Výhled na lomy na Deblíku a na Trabicích ale stojí za to. Také Libochovany i se zámkem máte krásně pod sebou, včetně Labe klidně se třpitícím v mírné zákrutě. Není nad to posadit se na některý z kamenů a pustit si audio- vizuální pověst o Čertově drápu, jak se vrchu dříve říkalo.

Naleznete jej na tomto linku na YouTube:

https://youtu.be/Q2iUBjan4fo

Poté se můžete pokusit najít otisky čertových drápů sami, ale pozor, ať nespadnete na dno bývalého lomu! Zelená značka vás pak pohodlně odvede na Kalvárii, kde se tyčí tři kříže, a poté už sestoupíte do Velkých Žernosek, odkud můžete pokračovat vlakem libovolným směrem.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.02.2023

ČR: V polovině ledna vybrala Česká televize pětici interpretů, kteří se přihlásili do letošního ročníku Eurovision Song Contest. Výběr národního zástupce odstartoval přímý přenos na youtubovém profilu soutěže a v iVysílání ČT. Hlasy pro zpěvačky Maellu, Pam Rabbit, Markétu Irglovou, dívčí skupinu Vesna nebo pro písničkáře RODANA mohou fanoušci posílat do půlnoci 6. února.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.02.2023

ČR: Na základě hodnocení dotační komise Odboru mezinárodních vztahů a EU Ministerstva kultury, které se uskutečnilo počátkem ledna 2023, získalo podporu 135 projektů v celkové výši 107 649 667 Kč.

Dotační titul Mobilita vznikl na podporu projektů konaných v zahraničí a na mezinárodní spolupráci. Podporuje aktivity zasíťování, ať už formou odborných konferencí, stáží či workshopů a profesních akcí orientovaných na stimulaci mezinárodní spolupráce, profesního růstu a rozvoje.

„Mezinárodní spolupráce v oboru přináší nenahraditelnou zkušenost, která tvorbu posouvá dál. Důležitou přidanou hodnotou pak je prezentace české kultury v zahraničí a navázání kontaktů pro spolupráci do budoucna,“ podotýká ministr kultury Martin Baxa.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.02.2023