PRAHA: Slovenský institut v Praze, Teatrologická společnost a Institut umění – Divadelní ústav Vás srdečně zvou na prezentaci nové publikace mapující sto let Slovenského národního divadla. Výjimečnou publikaci Sto let Slovenského národního divadla. 1920-2020 představí dvě uznávané slovenské teatroložky z kolektivu autorek a autorů, Dagmar Podmaková a Naděžda Lindovská. Publikaci uvede do života oceňovaná slovenská herečka, členka činohry Slovenského národního divadla Táňa Pauhofová.
Jedinečné třísvazkové dílo představuje dějiny vrcholné slovenské profesionální scény jinak, než bývá zvykem. Autoři místo klasického chronologického přístupu k dějinným událostem či sledování vývoje jednotlivých divadelních složek (dramaturgie, režie a další) zaměřují pozornost čtenáře na sto emblematických inscenací činohry, opery a baletu, a prostřednictvím jejich rekonstrukcí zpřítomňují umělecké výsledky souborů i jednotlivců.
Práce podobného charakteru – inscenační dějiny divadelní instituce – zatím na Slovensku neexistuje a na tomto průkopnickém výzkumném projektu se podílel pětatřicetičlenný autorský kolektiv odborníků různých generací.
Publikace obsahuje kontextové studie k činohře, opeře a baletu, které přibližují úsilí formování každého souboru přes jednotlivé složky, ale také obsáhlý materiál o okolnostech vzniku SND, o divadelních budovách či divadelních dílnách, které v době otevření patřily k nejmodernějším v Evropě.
Po prezentaci publikace bude následovat zpřístupnění nové výstavy ve Slovenském institutu v Praze s názvem Podívej, Prešporok!, která je věnovaná podobám historické Bratislavy, včetně Historické budovy SND.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.