čtvrtek
13. června 2024
svátek slaví Antonín
Pozvánka
© Zdroj: mzv.sk/siprahaPrezentace monumentální publikace Sto let Slovenského národního divadla. 1920-2020 s členkou činohry Táňou Pauhofovou

PRAHA: Slovenský institut v Praze, Teatrologická společnost a Institut umění – Divadelní ústav Vás srdečně zvou na prezentaci nové publikace mapující sto let Slovenského národního divadla. Výjimečnou publikaci Sto let Slovenského národního divadla. 1920-2020 představí dvě uznávané slovenské teatroložky z kolektivu autorek a autorů, Dagmar Podmaková a Naděžda Lindovská. Publikaci uvede do života oceňovaná slovenská herečka, členka činohry Slovenského národního divadla Táňa Pauhofová.

12.06.2024
17:00
Autor článku: 
TZ Slovenský inštitút v Prahe

Jedinečné třísvazkové dílo představuje dějiny vrcholné slovenské profesionální scény jinak, než bývá zvykem. Autoři místo klasického chronologického přístupu k dějinným událostem či sledování vývoje jednotlivých divadelních složek (dramaturgie, režie a další) zaměřují pozornost čtenáře na sto emblematických inscenací činohry, opery a baletu, a prostřednictvím jejich rekonstrukcí zpřítomňují umělecké výsledky souborů i jednotlivců.

Práce podobného charakteru – inscenační dějiny divadelní instituce – zatím na Slovensku neexistuje a na tomto průkopnickém výzkumném projektu se podílel pětatřicetičlenný autorský kolektiv odborníků různých generací.

Publikace obsahuje kontextové studie k činohře, opeře a baletu, které přibližují úsilí formování každého souboru přes jednotlivé složky, ale také obsáhlý materiál o okolnostech vzniku SND, o divadelních budovách či divadelních dílnách, které v době otevření patřily k nejmodernějším v Evropě.

Po prezentaci publikace bude následovat zpřístupnění nové výstavy ve Slovenském institutu v Praze s názvem Podívej, Prešporok!, která je věnovaná podobám historické Bratislavy, včetně Historické budovy SND.

mzv.sk/sipraha

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Letní počasí, výletní nálada a množství akcí přivedlo do Kuksu návštěvníky z východních Čech, ale i z celé České republiky. Festival Malá loutková inventura, který se tento týden odehrál v Kuksu, přitáhl dětské i dospělé diváky nejen na loutková představení, ale také komentované prohlídky. Divadelní soubor z Běloruska sice nedorazil, bonusem pro návštěvníky ale byly další atrakce. Zaujal třeba workshop s řezbářem loutek.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: Již po devatenácté se 10. června uskutečnilo předávání Výročních cen OSA, které oceňují přední domácí hudební skladatele a textaře v rámci populární a klasické hudby, a to celkem ve 14 kategoriích. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.06.2024

PLZEŇ: Během pěti dnů se v pořádajícím Divadle ALFA, ale i na dalších místech Plzně představí desítky českých i zahraničních loutkářů. Páteří bienále Skupova Plzeň je bilanční soutěžní přehlídka českého a slovenského profesionálního loutkového divadla, festival ale nabídne i desítky inspirativních představení a novinek z magického světa loutek, tvůrčí dílny, mezinárodní setkání, výstavu, koncerty a také celodenní sobotní program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.06.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Divadlo Drak se vrátilo z týdenního zájezdu na Kubu, kam bylo vybráno s inscenací Veroniky Poldauf Riedlbauchové Do hajan! spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů. Inscenaci v Havaně viděly desítky kubánských dětí z pozvaných škol i desítky zahraničních promotérů a odborníků na divadlo pro děti a mládež z celého světa. Divadlo Drak si tak z festivalu přiváží i několik pozvání na další zahraniční festivaly a mnoho cenných kontaktů i zkušeností.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024