ČESKÝ KRUMLOV: Rekonstrukce fotografického Ateliéru Seidel v Českém Krumlově a znovuobjevení unikátní sbírky téměř sto čtyřiceti tisíc historických fotografií se stává nejen podnětem k vyprávění pohnutého životního příběhu dvou fotografů - otce a syna, ale vede také k oživení česko-německého dialogu, ke zpřítomnění dávných životů a zaniklé kultury. Přivádí k obecnému zamyšlení nad fotografií, která tu není jen historickým svědectvím, ale i prostředkem prožívání a vzpomínání.
"Fotoateliér Seidel se stal znovuobjeveným fenoménem města Český Krumlov. Film připomíná dílo obou fotografů, kteří byli Českokrumlováky každým coulem. Františka dokonce někteří občané ještě pamatují. Odkaz Josefa i Františka má mnoho co říci i v dnešní době. Věřím, že místním lidem bude dokument Karla Čtveráčka opravdu blízký, protože je příběhem našich sousedů a vlastně i nás místních, který pokračuje i v jedenadvacátém století. Jsem si jist, že tento film podpoří ještě větší hrdost na to, že Fotoateliér Seidel je náš, českokrumlovský," sdělil manažer projektu Museum Fotoateliér Seidel Petr Hudičák.
Premiéra s názvem "Včely letěly krásně" bude uvedena v úterý 26. května v Městském divadle v Českém Krumlově. Sedmdesátiminutový dokumentární film Karla Čtveráčka zhlédnou diváci zdarma ve dvou časech, od 18 a 20 hodin.
Volné vstupenky si zájemci mohou vyzvednout v Infocentru Český Krumlov nebo v pokladně Městského divadla
Více informací o filmu najdete zde http://obcan.ckrumlov.info/docs/cz/premiera_filmu_seidel_aktualita_20090520150352.xml
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.