čtvrtek
21. listopadu 2024
svátek slaví Albert
Plakát
© Archiv pořadatele



Premiéra JEDEN A JEDEN A JEDEN (ARCHA+ & Divadlo NIE)

PRAHA: Inscenace o době, ve které žijeme, o našich životech, největších snech a nejhlubších obavách. ARCHA+ ve spolupráci s Divadlem NIE přináší obraz společnosti očima 22 mladých umělců. Setkali se, aby zachytili dobu, ve které žijeme právě teď, s tolika tématy, kolik je lidí. Premiéra JEDEN A JEDEN A JEDEN už 30. & 31. 10. 2024 v prostoru ARCHA+.

od 30.10.2024 do 31.10.2024
Autor článku: 
ARCHA+ ve spolupráci s Divadlem NIE

Naše sny nám dávají smysl a vnitřní oheň, pohánějí nás kupředu a inspirují k tomu,

abychom usilovali o něco, co nás přesahuje. S našimi sny jsou ale propleteny i naše nejhlubší obavy – strach z neúspěchu, odmítnutí a ztráty. Strach z budoucnosti. Každý z nás čelí spoustě nejistot, ale společně je můžeme překonat a přijmout. První krok k tomu je sdílení a společné otevírání nelehkých témat.” popisují tvůrci.

Inscenace JEDEN A JEDEN A JEDEN je první samostatnou premiérou kulturního prostoru ARCHA+, který vznikl na začátku roku 2024 v centru Prahy jako inkubátor pro mladou generaci. Inscenace vznikla na základě OPEN CALLU, který uspořádala ARCHA+ ve spolupráci s Divadlem NIE pro širokou veřejnost a mladé performery ve věku 16-25 let. Tvůrci vybrali z více než 220 přihlášených 70 účastníků a účastnic a po intenzivním workshopu 22 mladých interpretů a interpretek obsadili do připravované inscenace. Vybraní performeři a performerky po dobu několika měsíců společně s profesionálními umělci Divadla NIE staví umělecký formát a otevírají pohled na problematická témata současnosti.

Často stojíme před rozhodnutím, jestli věci, které v nás dřímají, zvládneme říct nahlas, nebo jestli si je nemáme nechat pro sebe. Ale čas společně strávený s lidmi, kteří jsou ochotni naslouchat, nám s rozhodováním může pomoci. Když nás někdo rozdělí na jednoho a jednoho a jednoho člověka, pak je možné vytvořit místo, kde můžeme být spolu.” popisují performeři a performerky.

 

Umělecký tým: Divadlo NIE & Katja Ebbel, Václav Kalivoda, Barbora Látalová, Anna Moberg, Iva Moberg, Kjell Moberg & Amelie Siba

Produkce: Iva Moberg

Producent: ARCHA+

Režie a koncept: Kjell Moberg

Pohybová spolupráce: Barbora Látalová

Hudební spolupráce: Anna Moberg, Václav Kalivoda, Amelie Siba

Skladba “Mami, tati”:  Slávek Pham, Skladba “A tak se spoléhám”: Vincent

Světelný design: Filip Horn

Scénografie: Katja Ebbel

Na výrobě scénografie spolupracovali: Katja Ebbel, Alexander Moberg, Alfred Grorud Soma, Linnea Grorud Soma

Účinkující:

Josef Arnot, Lucie Djakoualnová, Simona Horičková, Michaela Hřebejková, Kateřina Kadlecová, Václav Kalivoda, David Mirský, Anna Moberg, Alena Novotná, Tomáš Sedláček, Aneta Skalická, Ida Raiterová, Matyáš Pavlík, Slávek Pham, Karolína Peterková, Mojmír Pěnička, Josefina Rajnišová, Kateryna Savluk, Julie Scholzová, František Souček, Matilda Šilpochová, Viktorie Trávníčková, Lukáš Vejšický

 

Divadlo NIE
Projekt vznikl ve spolupráci se souborem Divadlo NIE, jedním z kritiky nejuznávanějších mezinárodních divadel dneška, které se věnuje převážně tvorbě pro mládež a dospělé. Divadlo NIE ve svých inscenací kombinuje fyzické divadlo, směs jazyků, živou hudbu, storytelling a propojuje umělce z Česka, Norska a dalších evropských zemí.

 

ARCHA+

Nový projekt ARCHA+ působí od ledna 2024 v prostorách původního Divadla Archa. Jeho cílem je plnit funkci společenské laboratoře a stát se bezpečným místem pro dialog a tvorbu mladé generace.

Zároveň si prostor drží funkci stagiony a nadále hostí festivaly, česká i zahraniční divadla a koncerty. Dramaturgický výběr hostů je převážně směřován na mladé tvůrce 
a publikum. Od sezóny 2024/25 dostane prostor i vlastní tvorba ARCHY+. Stavět bude na základních tématech, která vzešla z průzkumu zájmů mladé generace. Patří mezi ně zejména hledání vlastní identity, vztah k technologiím a inovacím a environmentální témata. Cílem ARCHY+ je nejen tvořit pro mladou veřejnost, ale zejména ve spolupráci s ní.

 

Projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy, Ministerstva kultury ČR, Prahy 1, Státního fondu kultury ČR, IDU, Perform Czech. Financováno Evropskou unií Next Generation EU.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
21.11.2024

PRAHA: GALERIE SOKOL v Tyršově domě zve na výstavu „Na křídlech sdílené radosti,“ která přenáší návštěvníky do atmosféry letošního XVII. všesokolského sletu.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
20.11.2024

PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
20.11.2024

NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Články a komentáře
20.11.2024